Az igazságügyi miniszternek is jóvá kellett hagynia Novák Katalin pedofilügyben hozott kegyelmét
2024. február 5. 15:44
Az elnöki kegyelem minden állam jogrendjében megtalálható, de csak egészen ritkán szabad alkalmazni, különben csorbulna a bíróságok tekintélye – mondta az rtl.-hu-nak Szentpéteri Nagy Richard alkotmányjogász. Novák Katalin tavaly áprilisi döntését az igazságügyi miniszternek is ellen kellett jegyeznie, akkoriban pedig még Varga Judit vezette a tárcát.
A politikai döntés felelősségét minden esetben a kormány viseli, és nem a köztársasági elnök. Ennek megfelelően Novák Katalin államfő döntését is ellenjegyezte az igazságügyi miniszter – mondta az rtl.hu-nak Szentpéteri Nagy Richard alkotmányjogász.
Mint arról beszámoltunk, Novák Katalin köztársasági elnök kegyelmet adott a bicskei gyermekotthon volt igazgatóját fedező bűntársnak. A volt igazgató éveken keresztül zaklatta a rábízott gyerekeket, amiért 8 év fegyházra ítélték.
Az államfő döntése értelmében az igazgatóhelyettesnek (akit másodrendű vádlottként ítéltek el 3 év 4 hónapra)
- • 5 év próbaidőre felfüggesztették a büntetéséből hátralévő részt;
- • elengedték a foglalkozástól eltiltás büntetés és a közügyektől eltiltás mellékbüntetés hátralévő részét;
- • valamint mentesül a büntetett előélethez fűződő hátrányok alól is.
Az igazgatóhelyettest érintő ítélet szerint ő volt az, akinek tudomása volt arról, hogy az igazgató több gyereket is molesztált, és aki megírt egy hamis vallomást az egyik gyerek nevében ezzel a szöveggel: „én kitaláltam, hogy közösen kivertük a nemi szervem, és hogy ilyet más gyermekkel is csinált már. Igazság az, hogy nem húzta le a nadrágom, és nem fogta meg és nem verte ki.”
Szentpéteri Nagy Richard azt mondta, hogy
az elnöki kegyelemről szóló döntést az igazságügyi miniszternek is jóvá kell hagynia, márpedig a kegyelemről szóló döntés április 27-én kelt, akkoriban pedig még Varga Judit volt a tárca vezetője.
Megkerestük a minisztériumot, hogy megtudjuk, valóban Varga Judit látta el kézjegyével a dokumentumot, de kérdéseinkre egyelőre nem kaptunk választ. Az sem derült ki, hogy az exminiszter miért támogatta Novák Katalin döntését.
A szabályok szerint
a kegyelmi kérelmek az igazságügyi tárcához futnak be, majd ha ezek megfelelnek az előírásoknak, akkor továbbítják az államfőnek. Ha a köztársasági elnök aláírja, akkor hatályossá válik a kegyelem, de csak akkor lesz érvényes, ha az erről szóló dokumentumot az igazságügyi miniszter is aláírja.
„A köztársasági elnök határozata a kegyelmi elhatározás napjával hatályos, de a miniszter ellenjegyzése szükséges a határozat érvényességéhez” – áll a tárca honlapján.
„Az elnöki kegyelem minden állam jogrendjében megtalálható, de csak egészen ritkán szabad alkalmazni, különben csorbulna a bíróságok tekintélye” – mondta Szentpéteri Nagy Richard. Általában akkor élnek ezzel a lehetőséggel, ha felmerül olyan emberiességi szempont, amelyet a bíróságok nem vehetnek figyelembe. Ilyen például, ha az elítélt az egyetlen kereső a családban, börtönbe vonulása esetén pedig egy kiskorú ellátás is veszélybe kerülne – fogalmazott az alkotmányjogász.
Ezek azonban – fűzte hozzá – valójában csak finomhangolásnak tekinthetők: a végső szót a bíróság mondja ki, de az ítélet nagyon ritkán joganyagon kívül tényezők miatt korrekcióra szorulhat.
Az RTL Híradó megkérdezte Novák Katalint, miért döntött úgy, hogy az egykori igazgatóhelyettes börtönbüntetését felfüggeszti. A Sándor-palota Kommunikációs Igazgatósága a következő választ adta: „Novák Katalin elnöksége alatt pedofiloknak nincs és nem is lesz kegyelem. A pedofíliával szemben nincs mentség. Akit pedofília miatt ítéltek el, eddig sem kapott és ezután sem kap elnöki kegyelmet. Konkrét kegyelmi ügyekben a harminchárom éves hagyományoknak és a jogszabályoknak megfelelően nem tudunk részletes tájékoztatást adni.”
A Demokratikus Koalíció parlamenti frakciója megfosztási eljárást kezdeményez Novák Katalin köztársasági elnök ellen.
Nyitókép: Benko Vivien Cher/MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda