Balog Zoltán levelet írt Karsai Dánielnek: „Arra kérem, ne akarja kinyitni ezt a kaput”
2023. december 27. 15:59
A miniszterből lett református püspök elismerte, hogy a méltóságteljes halál lehetősége nem mindenkinek adatik meg.
Facebook-oldalán osztotta meg Karsai Dániel azt a levelet, amelyet karácsonykor kapott Balog Zoltán református püspöktől, korábbi emberierőforrás-minisztertől.
Balog szerint „az igazságról mindig újra vitatkozni nemcsak lehetősége, hanem kötelessége is minden gondolkodó embernek”, „különösen akkor, ha élethelyzete erre drámai módon kényszeríti”. A püspök a levélben mély együttérzése felől biztosítja a méltóságteljes halál lehetőségéért küzdő, gyógyíthatatlan beteg jogászt, ugyanakkor aggódik amiatt, hogy „lesznek olyanok, akik az Ön kezdeményezését kizárólag abban a tekintetben érzik biztatásnak, hogy akár ők is eldönthetnék, hogy mikor legyen vége az életüknek”.
A politikus azt írja, nem ítélkezni akar Karsai felett:
Úgy akarom megítélni és elutasítani kezdeményezését, hogy közben küzdelmét a szenvedéssel, a kiutak keresésével tiszteletben tartom, s szívemből kívánom, hogy mindabban, ami Önnel történik, találjon békességre.
Azt viszont károsnak és beláthatatlanul veszélyesnek tartaná, ha megnyílna a jogi lehetőség az aktív eutanáziára és az asszisztált öngyilkosságra. „Arra kérem, ne akarja kinyitni ezt a kaput, mert ha egyszer kinyílik, akkor azt nem fogjuk tudni többé nemcsak bezárni, hanem annak egyre szélesebbé tárását sem megakadályozni” – áll Balog levelében.
A püspök szerint „iszonyúan nehéz azt mondani egy borzalmas szenvedéseket átélő beteg embernek, hogy nincs joga mások segítségével véget vetni életének, de mást nem mondhatunk”, és az orvosok sem mondhatnak mást hippokratészi esküjük alapján – véli a volt miniszter, azzal a kiegészítéssel, hogy „keresztyén alapon is el lehet fogadni, ha valaki előzetesen lemond az élethosszabbító kezelésekről”.
Balog Zoltán azt is írja, hogy „az aktív eutanáziát tiltó államhatalomnak is kötelessége mindent megtenni azért, hogy Magyarországon méltósággal lehessen meghalni”, elismerve, hogy ez a lehetőség nem mindig adatik meg, különösen a szegény emberek számára. „Kevés a hospice, az olyan államilag támogatott hely, ahol a hozzátartozók jelenléte, a palliatív ellátás esélyt ad arra, hogy emberi és emberies körülmények között távozzon az életből az, akinek távoznia kell” – írja az egykori miniszter,
aki öt évvel ezelőttig épp ezért a területért felelt.
A püspök azt kívánja Karsai Dánielnek, hogy „találjon legalább EGY olyan embert, aki képes megosztani Önnel az életét, a tudását, s képes úgy szeretni Önt, hogy ha eljön az utolsó pillanat, ne legyen egyedül” és azt, hogy legyenek, akik imádkoznak érte.
Karsai szerint „Balog úr levele empatikus és egyben gondolatébresztő, még akkor is, ha az abban foglaltak többségével nem is értek egyet”. A jogász fenntartja, hogy saját haláláról neki van joga dönteni, „pontosabban jogának kellene lennie rá” és hangsúlyozza, hogy az általa felvetett probléma „a teljes belátási képességgel rendelkező emberek életvégi döntéshez való jogáról szól”. Más ember életvégi döntésében való részvételre senkit nem lehet kötelezni – szögezi le.
Arra is felhívja a püspök figyelmét Karsai Dániel, hogy azokban az országokban, ahol az életvégi döntéseket legalizálták, „nincs semmilyen apokaliptikus irányba mutató lejtő”, „egyetlen konkrét példát sem hallottunk eddig” visszaélésekről. Bár a hospice ellátás fejlesztését maga is üdvözlendőnek tartja, a jogász emlékeztet, hogy ez nem nyújt megoldást az ő és a hasonló helyzetben lévők problémájára.
Karsai Dániel is jelölt az RTL Év Embere díjára:
Nyitókép: MTI/Illyés Tibor