Belföld

Lassan egy éve rács mögött van a végrehajtók elnöke, mégsem rúgják ki, mert ez nem számít távollétnek

rtl.hurtl.hu

2022. október 11. 6:44

Schadl György az ügyészség gyanúja szerint több mint 880 millió forintra tett szert Völner Pál egykori fideszes politikussal kialakított korrupciós kapcsolata révén.

Amíg jogerősen el nem ítélik, nem szűnik meg a csaknem egy éve börtönben ülő Schadl György végrehajtói jogviszonya, és a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar (MBVK) élén betöltött elnöki posztja sincs veszélyben – tudta meg a 24.hu.

A végrehajtók elnöke egy hónap híján egy éve van letartóztatásban, az idén pedig már több mint 280 napot töltött munkájától távol. A bírósági végrehajtásról szóló törvény szerint a végrehajtói szolgálat megszűnik, ha a távolléttel érintett napok száma meghaladja egy naptári évben a 275 napot.

Ez esetben a bírósági végrehajtást felügyelő Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságának (SZTFH) elnöke állapítja meg a végrehajtói szolgálat megszűnését. A lap megkereste a hatóságot, amely azt válaszolta, hogy a büntetőügyben érintett végrehajtók szolgálati jogviszonya a büntetőeljárás megindulásakor azonnali hatállyal felfüggesztésre került. Abban az esetben, ha a végrehajtó ellen a törvényben meghatározottak szerint büntetőeljárás indul, úgy vele szemben a felfüggesztés és nem a távolléttel vagy szüneteléssel összefüggő jogkövetkezmények alkalmazandók. A felfüggesztés a büntetőeljárás jogerős befejezéséig tart. Ha a bíróság az érintett végrehajtók büntetőjogi felelősségét jogerősen megállapítja, úgy a hatóság elnöke az érintett végrehajtók szolgálati jogviszonyát a törvény rendelkezéseinek értelmében haladéktalanul megszünteti, írták. Tehát Schadl György addig marad végrehajtó és a kar elnöke – igaz, felfüggesztve – amíg jogerősen el nem ítélik őt.

A végrehajtói kar elnökét tavaly novemberben tartóztatták le abban a büntetőügyben, amiben Völner Pál is gyanúsított. Az ügyészség szerint a hivatali vesztegetés elfogadásával gyanúsított volt igazságügyi államtitkár három éven át kapott rendszeresen kenőpénzt – összesen 83 millió forintot – az MBVK elnökétől. Schadl az ügyészség gyanúja alapján ennél is jóval több pénzre, 

több mint 880 millió forint illegális jövedelemre tett szert az államtitkárral kialakított korrupciós kapcsolata révén, nagyobb részt a közbenjárására kinevezett végrehajtók osztalékából.

Azok a bírósági végrehajtók, akik az ügyészség szerint kenőpénzt fizettek a kinevezésükért Schadl Gyögynek, a végrehajtói kar letartóztatásban lévő elnökének, egy év alatt csaknem egymilliárd forint nyereséget hoztak össze. Tehát a végrehajtók egy év alatt több pénzt kerestek, mint amit az ügyészség szerint a pozícióért kifizettek. Az eljárás miatt felfüggesztették őket, de a végrehajtói megbízásukat nem vették el. Az RTL Híradó riportját itt nézheti meg:


Nyitókép: Házon kívül / RTL Híradó

#Belföld#végrehajtó#schadl györgy#fidesz#völner pál#korrupció

Címlapról ajánljuk