Belföld

Tizenöt évig nem fizetett a területhasználatért a plakátcég, az érdi önkormányzat szerint 120 milliós a kár

rtl.hurtl.hu

2022. április 1. 15:45

A jelenleg Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó Publimont Kft. tizenöt éven keresztül egyáltalán nem fizetett közterületfoglalási díjat az Érden elhelyezett plakátok után. A cég ezért a kedvezményért cserébe utasvárók építését vállalta, azonban a mostani városvezetés szerint így is előnytelen volt a megállapodás, a kár pedig meghaladhatja a 100 millió forintot is. 

Érd ellenzéki vezetésű polgármesteri hivatala szerint legalább 120 millió forintos kár érte a várost egy 2006-ban kötött szerződés miatt. A jelenleg Mészáros Lőrinc érdekeltségében lévő Publimont Kft. ugyanis úgy telepíthetett 145 reklámfelületet (óriásplakátot és úgynevezett citiylightot) a településen, hogy ezek után 15 évig egyáltalán nem kellett területfoglalási díjat fizetnie.

A cég – amelyet a szerződéskötés idején még Europlakát Kft.-nek hívtak és nagyjából 2010 óta van Fidesz-közeli üzleti körök kezében – azt vállalta, hogy az ingyenes területhasználatért cserébe utasvárókat épít. A mostani városvezetés szerint viszont ezek értéke nem ellentételezi azt a kiesést, amely a be nem szedett díjakból ered.

Az önkormányzat tájékoztatása szerint a megállapodás – amely egészen 2021-ig érvényben volt – egyebek mellett a következőket rögzítette:

  • A Publimont összesen 50 (28 önálló és 22 utasvárókban elhelyezett) citylightot, valamint 95 óriásplakátot telepíthetett a városban. Ezekért nem kell közterület-használati díjat fizetnie, a reklámértékesítésből származó bevételek viszont teljes egészében a céget illetik.
  • A város vállalta, hogy a plakátok 50 méteres körzetében nem ad engedélyt másik reklám elhelyezésére. Ezért cserébe a cég ingyenesen adott felületeket Érdnek.
  • A Publimont 140 utasváró telepítését vállalta paddal és szemetessel, ezek takarításáért és karbantartásáért is a cég felelt. Ez a szám később, egy 2011-es szerződésmódosítás után 95-re csökkent, az utasvárók pedig végül tavaly a város tulajdonába kerültek.
  • A Publimont a szerződés szerint megtarthatta az önállóan álló citylightokat és az óriásplakátokat.
  • Az önkormányzat a szerződésben vállalta, hogy ha a 15 év alatt olyan jogszabályt hozna, amely a vállalkozónak többletköltséget okoz, akkor az emiatt keletkező pluszkiadásokat Érd városa fizeti. Azt is rögzítették, ha valamelyik reklámhelyet el kell bontani, akkor „a korábbival „azonos reklámértékű” helyet biztosítanak a vállalkozónak.
  • Az önkormányzat vállalta, ha további utasvárókat, utcabútorokat, citylightot, óriásplakátot akar telepíteni, akkor az erről szóló pályázatra meghívja a Publimontot, megállapodás esetén pedig a 2006-ban megkötött „szerződés tartalmához és szelleméhez legközelebb álló szerződést kötnek”.
  • A szerződést az önkormányzat csak akkor mondhatta volna fel 2021. június 23-a előtt, ha a cég ellen felszámolás eljárás indul, vagy ha a cég kötelezettségeit „saját hibájából durván megszegi”. Esetleg akkor, ha olyan jogszabály-módosítás lép életbe, amely ellehetetleníti a szerződéses kötelességek teljesítését.
  • Eredetileg a reklámhelyek áramköltségeit a Publimont állta, de 2011-ben úgy módosították a szerződést, hogy ez csak az önálló citylightokra és az óriásplakátokra vonatkozik. Ezt követően az utasvárókban lévő felületek fogyasztását 50-50 százalékban fizette a cég és az önkormányzat.
Buszmegálló+citylight plakáthely, kormányzati plakáttal Érden – Fotó: Google Street View


A megállapodást még Döcsakovszky Béla (MSZP) írta alá 2006-ban, azonban a jelenlegi városvezetés szerint a 2011-es szerződésmódosítások idején, amikor már a fideszes T. Mészáros András vezette a várost, ki lehetett volna farolni belőle. Akkor ugyanis megváltozott a közterület-használatról szóló helyi rendelet, és ugyan a Publimont mindenben jogszerűen járt el, de a megállapodás a mostani városvezetés tavalyi vizsgálata szerint már nem felelt meg az új szabályoknak. 

Álláspontunk szerint a rendelet újabb módosításáig – 2017 végéig – tartó időszakban be nem hajtott közterület-használati díj jelentős, több mint 120 millió forintos kárt okozott városunknak 

– közölte az rtl.hu megkeresésére Érd sajtóosztálya.

Azt is megjegyezték, hogy az érdi jegyző tavaly készített egy feljegyzést a polgármesternek, amelyben azt írta: „A helyzet utólagos értékelése alapján egyértelműen megállapítható, hogy az önkormányzat számára előnytelen megállapodás született, mivel az óriásplakátokért fizetendő közterület-használati díj, amelyet a megállapodás elengedett, lényegesen meghaladta a kihelyezett utasvárók értékét, ezáltal az önkormányzat jelentős bevételtől esett el az elmúlt években.”

A városban lévő fedett buszmegállók jelentős részét ennek a szerződésnek köszönhetően telepítették, addig télen-nyáron áztak az emberek 

– mondta az rtl.hu kérdésére Döcsakovszky Béla, a szerződést aláíró korábbi polgármester. Szerinte a megállapodás kifejezetten előnyös volt a város számára, inkább az a kérdés, hogy a fideszes városvezetés miért csökkentette a Publimont kötelezettségeit 140 utasváróról 95-re. „Már nem emlékszem a részletekre, de arra igen, hogy ez az egész igen nagy munka volt, a hivatal pedig előkészítette a szerződést és elvégezte a szükséges számításokat is” – fogalmazott.

Orbán Viktor miniszterelnök és T. Mészáros András, Érd fideszes polgármestere, 2015-ben – Fotó: Illyés Tibor/MTI


„Az eredeti elképzelést, hogy az érdiek fedett buszmegállókat kapjanak – abban az ínséges időszakban, amikor Érdnek még uniós források sem álltak a rendelkezésére – én is támogattam alpolgármesterként, de a szerződéses feltételek kidolgozásához nem volt közöm – nyilatkozta az rtl.hu-nak Csőzik László, aki a szerződés aláírásakor a polgármester helyetteseként dolgozott.

„Nem értem, hogy miért haladt ennyire vontatottan a szerződés teljesítése a cég részéről a 2006-os választást követően, az új fideszes városvezetés idején.  

Az sem világos, hogy miért volt szükség a plakátcég tulajdonosváltása után a közvagyonra nézve egyre hátrányosabb szerződésmódosításokra, 

valamint hogy a helyi és az országos jogszabályok változását követően az előző városvezetés miért nem élt a szerződésmódosítás vagy -bontás lehetőségével” – fogalmazott.

Hozzátette: mindezek miatt nem járult hozzá tavaly a szerződéshosszabbításhoz, novemberben pedig kezdeményezte a vonatkozó érdi rendelet szigorítását is.  Az ügyben ugyanakkor várhatóan nem lehet már feljelentést tenni, mert már elévült.

Kormányzati plakát Érden, a Google Street view képén


Lapunk megkereste a Publimont Kft.-t és T. Mészáros András volt fideszes polgármestert is, azonban nem válaszoltak kérdéseinkre.

Más önkormányzatok is hasonló megállapodást kötöttek

Több településre is hatással lehet, ha kiderülne, hogy az utasvárókért cserébe nyújtott kedvezmény nem előnyös a városok, falvak számára. Országszerte találni ugyanis olyan önkormányzatokat, amelyek hasonlóan szerződtek a plakátcégekkel, köztük a Publimonttal. A Népszava tavaly előtt írta meg például, hogy a fideszes vezetésű budapesti városrészek közül Csepel és a XVI. kerület is 15 évre írt alá szerződést a Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó céggel, a 2019-es önkormányzati választások előtt pedig további hét fideszes kerület tett így.

A XVI. kerület esetében a Publimont saját költségén telepít 120 utasvárót, cserébe mindegyikben elhelyeznek egy vagy két 2 négyzetméteres citylight reklámhordozót, ami összesen 362 négyzetméter új reklámfelületet jelent a kerületben. Az utasvárók után – lévén közcélt valósítanak meg – nem kell közterület-használati díjat fizetni, míg a citylightok négyzetmétere után havi nettó 1450 forintot számláz az önkormányzat. 

Ennek érdekében rendeletet is módosítottak Kovács Péter fideszes polgármester javaslatára. Korábban ugyanis a megállókban elhelyezett reklámfelületek után nem kellett közterület-használati díjat fizetni 

– írta a lap.

Nyitókép: Három óriásplakát Érd határában, 2020 áprilisában – Fotó: Mónus Márton / MTI  

#Belföld#publimont kft.#plakát#érd#csőzik lászló#mészáros lőrinc

Címlapról ajánljuk