Belföld

Nemzetközi bíróságon szállnának szembe a tanárok a sztrájkot ellehetetlenítő kormányrendelettel

rtl.hurtl.hu

2022. február 14. 9:13

Szakszervezetek képviselői szerint a kormány rendelete szembemegy a magyar és az uniós jogrenddel. Mint mondták, folytatják a március 16-ára meghirdetett határozatlan idejű sztrájk megszervezését. 

Jogszerűtlennek tartják a pedagógusok a kormány rendeletét, amellyel a koronavírus-helyzetre hivatkozva gyakorlatilag megtiltják a szakszervezeteknek, hogy valódi sztrájkot szervezhessenek az iskolákban.

A kialakult helyzetről tájékoztatták az Európai Szakszervezeti Szövetség Oktatási Bizottságát – így hamarosan az Európai Parlament és az Európai Bizottság is értesülhet a történtekről –, az Oktatási Világszervezetet és az ENSZ Nemzetközi Munkaügyi Szervezetét is megkeresték, és attól sem riadnak vissza, hogy amennyiben szükséges, nemzetközi bíróságra vigyék az ügyet.

A szakszervezeti képviselők a Népszavának elmondták: az, hogy a kormány elhallgattatná a pedagógusokat, nemcsak a hazai, hanem az uniós jogrenddel is szembemegy. Mint ismert, péntek este jelent meg a Magyar Közlönyben az a kormányrendelet, amellyel lényegében ellehetetlenül a pedagógusok munkabeszüntetése.

A többi között olyan előírásokat határoztak meg a járványhelyzetre hivatkozva, amelynek következtében végig felügyelni kell a gyerekekre, biztosítani kell az étkezésüket, és még azt is el kell kerülni, hogy a különböző osztályok keveredjenek. A felügyelőknek ráadásul pedagógusoknak kell lenniük, akiknek tanítaniuk is kell.

Gosztonyi Gábor, a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) alelnöke a Népszavának úgy értékelte, hogy a rendelet megsérti a sztrájktörvényt, amely azt írja elő, hogy a munkabeszüntetés idején biztosított elégséges szolgáltatásokról a szakszervezeteknek és a kormánynak kell megállapodnia, ha pedig ez nem sikerül, bíróság dönt a kérdésben.

A január 31-én megtartott figyelmeztető sztrájkról másodfokú, jogerős ítélet mondta ki, hogy az elégséges szolgáltatások körébe nem tartozhat bele, hogy a tanárok sztrájk közben is tanítsanak, valamint hogy a járványhelyzetre hivatkozva nem lehet akadályozni a sztrájk megtartását.

Gosztonyi Gábor a lapnak elmondta, az intézkedés sérti az Alaptörvényt is, az ügy akár az Alkotmánybíróságig is elmehet. Értesítették az Európai Szakszervezeti Szövetség Oktatási Bizottságát – így hamarosan az Európai Parlament és az Európai Bizottság is értesülhet a történtekről –, de tájékoztatták az Oktatási Világszervezetet és az ENSZ Nemzetközi Munkaügyi Szervezetét. Attól sem riadnak vissza, hogy nemzetközi bíróságra vigyék az ügyet.

A pedagógus-szakszervezetek folytatják a március 16-ára meghirdetett határozatlan idejű sztrájk megszervezését. 

A Népszava emlékeztetett: a következő tárgyalásra február 16-án kerül sor az Emberi Erőforrások Minisztériumában, de Kisfaludy László köznevelési helyettes államtitkár már jelezte, hogy csak a szakszervezetek követeléseiről hajlandóak tárgyalni, az elégséges szolgáltatásokról már nem, mert azokat rendeletben rögzítették.

Nyitókép: Facebook/PDSZ - Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete

#Belföld#pedagógus szakszervezetek#tanársztrájk#oktatás#pedagógusok#pedagógusok szakszervezete#kormányrendelet