Előkerült egy másik belvárosi ingatlan is, amelyet az V. kerületi önkormányzat adott el Schadl Györgynek
2022. január 18. 17:39
Eddig egy Városház utcai ingatlanról lehetett tudni, hogy megszerezte a végrehajtói kar letartóztatott vezetője, az rtl.hu információi szerint viszont egy szomszédos, 49 négyzetméteres üzlethelyiséget is eladtak neki 19 millió forintért.
Schadl György, a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar letartóztatott vezetője mindössze 389 ezer forintos négyzetméteráron jutott hozzá ahhoz a Városház utcai üzlethelyiséghez, amelyet még 2019-ben vásárolhatott meg az V. kerületi fideszes vezetésű önkormányzattól – értesült az rtl.hu.
A 49 négyzetméteres ingatlanért 19 millió 38 ezer forintot fizetett,
az árat pedig – az V. kerület tájékoztatása szerint – független igazságügyi szakértő szakvéleménye alapján határozták meg.
Ez az ingatlan már a második, amely a belvárosi önkormányzattól került Schadl György tulajdonába. Mint arról beszámoltunk, az első üzlethelyiséget nyílt, nemzetközi, egyfordulós pályázati eljárás útján adták el neki 2020 végén, azért a 43 négyzetméterért 32,5 millió forintot kellett fizetnie.
Az ügy pikantériája, hogy a múlt héten, amikor lapunk erről az első üzlethelyiségről érdeklődött az önkormányzatnál, a sajtóosztály kérdésünkre azt közölte:
Belváros önkormányzata nem adott el további ingatlant Schadl Györgynek.
Hétfőn viszont megtaláltuk azt a Schadl György nevén szereplő másik üzlethelyiséget is, amely az eddig ismert ingatlan közvetlen szomszédjában helyezkedik el, ennek előző tulajdonosa pedig a földhivatali papírok szerint az V. kerületi önkormányzat.
A sajtóosztály a következőképpen magyarázta múltheti állításukat:
2019-ben a képviselő-testület a Városház utca 16. alatti 6-os számú albetét vonatkozásában jóváhagyta az értékesítést a bérlő, a Soholárium Kft. részére. (…) A Ptk. lehetővé teszi a bérlő számára, hogy elővásárlási jogát harmadik személy részére átruházza, így kerülhetett ez a helyiség Schadl György tulajdonába 2019. februárjában.
Mint arról hétfőn beszámoltunk, Schadl Györgynek nem csak ebben a kerületben voltak lakásai, irodái vagy telkei: a Völner-ügyből megismert vezető néhány év alatt legalább húsz ingatlant vásárolt. Vett lakást például a budai Várban, Erzsébetvárosban és a XII. kerületben is, de volt üdülője Siófokon is, néhány méterre a Balaton partjától. Az ingatlanok közül nyolc erzsébetvárosi és – a jelenlegi adatok szerint – két belvárosi került hozzá a fideszes vezetésű önkormányzattól.
Két lakást egyébként rövid időn belül eladott, a még mindig a nevén lévőket pedig többnyire zár alá vették.
Vizsgálóbizottságot hoznának létre az eladások miatt
Az V. kerület 2020-ban több ingatlan nyílt pályázat útján történő eladásáról döntött, ekkor váltak meg az egyik Városház utcai üzlethelyiségtől is.
Kovács Alex Gábor, az V. kerületi képviselő-testület Tiéd a belváros nevű ellenzéki frakciójának vezetője az rtl.hu-nak azt mondta: azon az ülésen hiába kérte a többi ellenzéki taggal együtt, hogy a pályázatot hirdessék meg országos napilapokban, valamint ingatlanhirdetéssel foglalkozó oldalakon is, a fideszes bizottsági tagok ehhez nem járultak hozzá.
A csütörtöki V. kerületi önkormányzati ülésen azt kezdeményezzük, hogy a képviselő-testület hozzon létre egy vizsgálóbizottságot az ingatlanértékesítések ellenőrzése érdekében
– mondta az rtl.hu-nak Kovács Alex Gábor, aki szerint magasabb lehetett volna az eladási ár, ha szélesebb körben hirdették volna az ingatlanokat. „Azt is tisztázni kell, hogy hány ingatlant adtak el Schadl Györgynek” – tette hozzá.
Ezt a kezdeményezést várhatóan a fideszes városvezetés leszavazza majd, viszont a Karácsony Gergely által kezdeményezett vizsgálóbizottság várhatóan létrejön. A főpolgármester ugyanis tegnap azt javasolta: alakuljon át a Városháza-ügyben létrehozott vizsgálóbizottság „egy valódi kérdéseket” ellenőrző testületté, és nézzék meg, szabályosan adták-e el a fővárosi ingatlanokat az V. és a VII. kerületben.
Nyitókép: RTL Híradó