Így utazhatsz biztonságosan az autódban, ezekre figyelj oda
2025. július 20. 7:50
A sofőrök többsége helytelen testtartással vezet, ami baleset esetén súlyos következményekkel járhat. Megmutatjuk, hogyan ülj jól és biztonságosan az autóban – nemcsak a balesetek, hanem a gerinced miatt is.
10 vezetőből 8 rosszul ül
Aki sokat vezet, az valószínűleg már kialakított magának egy „kényelmes” testtartást a volán mögött – csakhogy ez a kényelem gyakran nem egyenlő a biztonsággal vagy az egészségességgel. A rendőrség friss közleménye szerint a magyar autósok 80%-a rosszul ül a járművében, amivel nemcsak a reakcióidejét rontja, de akár súlyos sérüléseket is kockáztat egy esetleges baleset során.
És hogy mi a leggyakoribb hiba?
Valaki olyan közel ül a kormányhoz, hogy alig tud mozdulni. Más pedig hátradöntött ülésből, félig fekvő pozícióból próbál kormányozni, mintha csak a nappali kanapéján lenne. Egy biztos: ez így nem mehet tovább.
A biztonságos üléspozíció 7 aranyszabálya
- A fejtámlát mindig a fejed középvonalához állítsd – ez tompítja a nyaki sérüléseket egy ütközésnél.
- A tető és a fejed között legyen legalább egy ökölnyi hely, különben fejreállásnál ütés érhet.
- Az üléstámla ne legyen túl hátradöntve – közelítsen a függőlegeshez.
- Az ülés távolságát úgy állítsd be, hogy a pedálokat kinyomva a lábad maradjon enyhén hajlított.
- A kezed nyújtva érje el a kormányt úgy, hogy a csuklód a felső részén legyen.
- A kormányt 9 és 3 óra pozícióban fogd – ez a legbiztonságosabb és legstabilabb fogás.
- És végül, de nem utolsósorban: kapcsold be az övet!
Molnár Martin útját nyomon követhetjük a Forma-1-be – A 2025-ös szezon a brit F4-ben címmel indult magazinműsor az RTL+-on. Az epizódokban megismerkedhetsz a 16 éves versenyzővel, akinek nagy jövőt jósolnak a brit F4-es mezőnyben. Kövesd Molnár Martin karrierjét az RTL+ magazinműsorában!
Nem csak biztonság, hanem egészség is
A hosszú órák a kocsiban nem csak a baleseti kockázatot növelik, de komoly ortopédiai panaszokat is okozhatnak. Derékfájás, csípőfájdalom, zsibbadás – ezek mind ismerősek lehetnek azoknak, akik napi több órát vezetnek.
Az egészséges testtartás kulcsa a megfelelő ülés- és kormánybeállításban rejlik. A hát legyen egyenes, a vállak simuljanak az üléstámlához, a karok és a lábak pedig enyhén hajlítva érjék el a kezelőszerveket.
A vezess.hu cikke szerint az ülőlap is kulcskérdés: ha túl rövid, a comb nem támaszkodik fel rá teljesen, ha túl hosszú, a térdhajlatot nyomhatja. És még egy meglepő tipp: ürítsd ki a zsebeidet! Egy vastag pénztárca vagy kulcscsomó a zsebben hosszú távon eltolhatja a medencédet, így az egész testtartásod torzul.
Ezt olvastad már? Ezek a világ legveszélyesebb útjai- Te végigmennél rajtuk?
A menőség nem előzi meg a biztonságot
Sokan azért döntik hátra a háttámlát, mert az „menőbb” vezetési stílus. Mások azért ülnek túl közel, mert úgy érzik, jobban uralják az autót. Ezek azonban városi legendák – a biztonságos testtartás nem veszi el az irányítás érzését, sőt, javítja a reakcióidőt, csökkenti a fáradtságot és vészhelyzetben segít hatékonyabban manőverezni.
És mi van az utasokkal?
Ne feledkezzünk meg az anyósülésen és a hátsó sorban ülőkről sem! Ott is fontos a megfelelő testtartás és bekapcsolt biztonsági öv – még akkor is, ha csak pár perces városi útra indulunk. Egy hirtelen fékezésnél ugyanis 50 km/h-nál is több száz kilós erővel csapódhat előre a test – és teljesen mindegy, hogy csak három sarokra indultál el.