Kicsinye lett egy krokodilnak úgy, hogy hím sem járt a közelében
2023. június 7. 16:05
Eddig nem tudták, hogy a krokodilok is képesek szűznemzésre. Egy elmélet szerint akkor aktiválódik ez a képesség, ha egy állatfaj a kihalás szélére kerül.
Teherbe esett egy Costa Rica-i állatkertben egy nőstény krokodil – számolt be a BBC. Ez még nem is lenne nagy hír, na de az már igen, hogy szűznemzés történt, vagyis kimaradt a pásztoróra egy hím krokodillal.
A tojást egy 18 éves nőstény hegyesorrú krokodil rakta a Parque Reptilaniában 2018 januárjában. A benne lévő magzat teljesen kifejlődött, de halva született, így nem kelt ki.
A maradványokat elemezték és megállapították, hogy genetikailag több mint 99,9 százalékában azonos az anyjával – ami megerősítette, hogy nem volt apja.
A szűznemzés jelenségét madárfajoknál, halaknál és más hüllőknél már észlelték, de krokodiloknál még soha. A tudósok szerint ezt a képességet egy evolúciós őstől örökölhették, így a dinoszauruszok is képesek lehettek az önszaporodásra. (Vagy ahogy a Jurassic Parkban mondták a témával kapcsolatban: a természet utat tör magának.)
A kutatók a Royal Society Biology Letters című folyóiratában megjelent tanulmányukban azt írják, hogy a szűznemzés a krokodiloknál gyakoribb lehet, és eddig azért maradt észrevétlen, mert nem keresték az ilyen eseteket.
Nem világos, hogy a különböző fajoknál miért fordul elő a szűznemzés, de egyre gyakrabban bukkannak fel a tudományos értekezésekben, mivel egyre több kutató keresi ezeket az eseteket. Egy elmélet szerint szűznemzés az erre képes fajoknál akkor fordul elő, amikor a számuk csökken, és a kihalás szélére kerülnek.
Nyitókép: Hegyesorrú krokodil a Miami Állatkerben. Fotó: AP/Brynn Anderson