Tudomány-Tech

Több száz éves szuperbaktériumot találtak sünökben, amin a modern antibiotikumok sem fognak

rtl.hurtl.hu

2022. január 6. 14:53

A tudósok szerint az emberekre „szinte jelentéktelen” a kockázata.

Antibiotikumnak ellenálló szuperbaktérium fejlődött ki sünök bőrén természetes módon, egy gomba és egy baktérium közötti harc eredményeként, írja az MTI. A szuperbaktérium még jóval azelőtt kifejlődött, hogy felfedezték volna a ma ismert antibiotikumokat.

Egy nemzetközi kutatócsoport megállapította, hogy egy, a sünök körében gyakori bőrgomba természetes módon termel antibiotikumot. Erre válaszul fejlesztett ki az állat bőrén élő baktérium az antibiotikummal szembeni rezisztenciát.

A kutatók eredményei arra világítanak rá, hogy hogyan vezettek természetes biológiai folyamatok ennek a szuperbaktériumnak a kialakulásához mintegy 200 évvel ezelőtt.

A kutatási eredmények szerint azonban ez egy viszonylag ritka példája annak, hogyan alakulhat ki természetes módon az antibiotikumokkal szembeni rezisztencia – mondta Mark Holmes, a Cambridge-i Egyetem tudósa. Szerinte a valódi kockázatot továbbra is az antibiotikumok túlhasználata jelenti.

A sün bőrén növekvő gomba penicillint termelt. A baktériumnak ellenállónak kellett lennie ahhoz, hogy tovább éljen a sün bőrén: „ahol gomba van, ott ellenállónak kell lenni azzal az antibiotikummal szemben, amit termel”.

A szakértő hozzátette: az MRSA ezen típusa az emberi egészségre „nagyon kicsi – szinte jelentéktelen” kockázatot rejt.

Nyitókép: Alexas_Fotos / Pixabay

#Tudomány-Tech#sün#baktérium#antibiotikum#gomba#kutatás#ellenálló