A Peng Suajjal interjúzó újságíró szerint egyáltalán nem tűnt szabadnak a kínai teniszezőnő
2022. február 9. 11:51
A kínai tisztségviselő által felügyelt beszélgetés nem hozott megnyugtató választ arra, hogy Peng azt mondhatja-e, amit akar, és szabadon mozoghat-e. A L’Equipe francia sportlap újságírója az AP amerikai hírügynökségnek elmondta azt is, hogy miért vállalták a szerinte a kínai kormány propagandacéljait szolgáló interjú elkészítését.
A pekingi téli olimpiához kapcsolódóan először adott interjút nyugati sajtóterméknek Peng Suaj kínai teniszezőnő, aki gyanús, aggodalmat kiváltó módon több hétre eltűnt a közéletből, miután azzal vádolt meg egy magas rangú kínai politikust, hogy szexre kényszerítette. Peng egy pekingi hotelszobában ült le a L’Equipe francia sportlap két riporterével, akik közül az egyik, Marc Ventouillac az AP amerikai hírügynökségnek beszélt az interjú készítésének körülményeiről.
Az újságíró elmondta, hogy a találkozó nem győzte meg arról, hogy Peng tényleg szabad-e. „Lehetetlen megmondani” – közölte Ventouillac, aki szerint az interjú a kínai propaganda része volt, amivel azt akarták bizonyítani a világ előtt, hogy nincsen itt semmilyen Peng-ügy, és nincsen semmilyen probléma.
Az interjút a Kínai Olimpia Bizottságon keresztül szervezték meg, és a szervezet egyik vezetője végig ott volt, és ő fordította le Peng válaszait. A kérdéseket előre el kellett küldeni, és a lap beleegyezett abba a követelésbe is, hogy szó szerint fogják közölni a teniszezőnő válaszait. Ventouillac elmondása szerint eredetileg fél órásra tervezték az interjút, de az végül egy órás lett, és az előre leadott kérdéseken felül is feltehettek kérdéseket.
Az újságíró elmondása szerint Peng „hezitálás nélkül” válaszolt a kérdésekre, mintha csak tudta volna, hogy mit kell válaszolnia. Az interjúban azt állította, hogy „soha nem állítottam, hogy bárki is szexuálisan megtámadott volna”, és szerinte a közösségi oldalán közzétett posztja „hatalmas félreértést okozott a külvilágban”. Emellett bejelentette azt is, hogy visszavonul a teniszversenyektől.
Peng novemberben azzal vádolta meg a közösségi oldalán közzétett posztban Csang Kao-li korábbi kínai miniszterelnök-helyettest, hogy szexre kényszerítette. Írása fél órán belül törölve lett, és a kínai cenzorok azonnal blokkolták a vele kapcsolatos kereséseket, annyira, hogy egy ideig még a „tenisz” szóra sem lehetett rákeresni a szigorúan ellenőrzött kínai interneten.
Ezt követően Peng „eltűnt”, és semmit sem lehetett hallani felőle. Helyzete óriási sportdiplomáciai botránnyá nőtte ki magát, politikusok és teniszezők a világ különböző részéről adtak hangot aggodalmuknak, a női tenisztornákat szervező WTA pedig decemberben felfüggesztette a kínai versenyeket a játékos helyzete miatt. Kínában ugyanis megszokottnak számít, hogy a kínai hatóságok eltűntetik a kormányzatot kritizáló, vagy kínos helyzetbe hozó embereket, köztük a hírességeket is.
Peng a nemzetközi botrány kialakulása után feltűnt párszor a kínai állam médiában, de a propagandagyanús megjelenések nem nyugtatták meg az érte aggódó embereket, és csak további kételyeket szültek. A kínai kormányzatot azzal vádolták, hogy mindent megtesznek annak érdekében, hogy elhallgattassák, és az egyik fő kritika az volt, hogy ha tényleg olyan „nagyon szabad”, mint ahogy azt állítja, akkor miért nem ad interjút egyetlen nyugati lapnak sem.
Ventouillac az AP-nek elmondta, a L’Equipe azért vállalta az interjú elkészítését, hogy jelezzék neki, a világ nem felejtette el, „nincsen egyedül”, és az emberek az egész világon aggódnak érte.
Az újságíró szerint a nemzetközi támogatás megvédte a teniszezőnőt, kijelentve, hogy egy Kínán kívül kevésbé ismert ember valószínűleg már börtönbe lenne, ha olyan súlyos vádakat fogalmazott volna meg egy magas rangú kínai tisztségviselőről, mint Peng.
Nyitókép: Peng Suaj a pekingi téli olimpián. Fotó: Richard Heathcote/Getty Images