Kultúra

Csikos Sándor lett az új Nemzet Színésze Benedek Miklós helyett

rtl.hurtl.hu

2024. április 4. 19:00

Csikos Sándort a január 9-én elhunyt Benedek Miklós helyére választották meg csütörtökön a nemzet színészei.

Csikos Sándor Kossuth- és Jászai Mari-díjas érdemes és kiváló művészt választották a nemzet színészének, közölte a Nemzeti Színház csütörtökön az MTI-vel. Csikos Sándort a január 9-én elhunyt Benedek Miklós helyére választották meg csütörtökön a nemzet színészei.

A magyar színművészet, a nemzeti színjátszás fejlesztése, népszerűsítése, a nemzeti irodalom tolmácsolása és a magyar nyelv ápolása terén nyújtott kimagasló tevékenységért kaphatja meg a Nemzet Színésze címet az a művész, akit a cím viselői maguk közé választanak. A címet egyszerre legfeljebb tizenketten viselhetik, és ha közülük valaki elhalálozik, a cím többi birtokosa dönti el, ki kerülhet a megüresedett helyre.

A nemzet színészének most megválasztott Csikos Sándor a debreceni Csokonai Nemzeti Színház társulatának tagja.

A Magyar Köztársasági érdemrend lovagkeresztje címmel is kitüntetett, Kazinczy-díjas színész Karcagon született 1941. október 28-án. A Színház- és Filmművészeti Főiskola után 1965-1969 között a Miskolci Nemzeti Színház, 1962-1972-ig az Irodalmi Színpad tagja, 1972-től a Debreceni Csokonai Színház, 1974-1975 között a győri Kisfaludy Színház művésze volt, majd 1975-1984 között ismét a Csokonai Színház társulatának tagja. Ezt követően a nyíregyházi Móricz Zsigmond Színházhoz szerződött, amelynek 1990-1993 között igazgatója is volt. 1993 óta újra a Csokonai Színház társulatának tagja.

Több mint öt évtizedes pályafutása során kétszáznál is több szerepet játszott el, egyike azon magyar színészeknek, akik a legtöbbször léptek színpadra Az ember tragédiája Luciferjeként.

A Nemzet Színésze címet Tordy Géza március végi halála miatt a csütörtöki választást követően is csak tizenegyen viselik: Csikos Sándor mellett Király Levente, Bodrogi Gyula, Molnár Piroska, Cserhalmi György, Szacsvay László, Almási Éva, Jordán Tamás, Lehoczky Zsuzsa, Udvaros Dorottya és Pogány Judit.

Csikosról kevesen tudják, hogy gimnazistaként tevékenyen is részt vett az '56-os forradalomban, bár nem Budapesten, szúrta ki a Blikk. Csikos így emlékezett vissza ezekre a napokra: „Október 23-án az egész iskola felbolydult. Osztályfőnökünk, Filep István a munkástanács tagja lett, a nagyszünetben a tornateremben gyűlést tartott, informált a helyzetről. A forradalom sodrában november 4-e után kis guminyomdával röplapokat készítettünk: »Nagy Imrét a kormány élére!«; »Előre a szabad, független Magyarországért!« Lebuktunk, engem mint osztályidegent, kulákfiút kicsaptak az iskolából.”

Csikos Sándor egész életében vidéki színészként dolgozott, de ő ezt egyáltalán nem bánta. Mindezt úgy fogalmazta meg, hogy „a rendeltetésem, hogy vidéki színész leszek. De nem belekeseredni akartam a vidéki színész karakterébe!”

Korábban arról írtunk, hogy Benedek Miklós halála óta szokatlanul sok idő telt el az új Nemzet Színésze megválasztásáig. A grémium ugyanis mindig maga választ új tagot a soraiba, most azonban több mint két hónapot kellett várniuk, hogy telefont kapjanak arról, hogy mikor menjenek a Nemzeti Színházba tanácskozni. Korábban az rtl.hu megmutatta Benedek Miklós utolsó meghajlását is a Vígszínházban, amire vastapsot kapott.

Az elhunyt színész temetéséről februárban az RTL Híradó is beszámolt. „Egy atyai jóbarát volt, aki egy mester és egy mérce” – így búcsúztak el tőle a családtagok, barátok, kollégák.

Nyitókép: MTI / Cseke Csilla

#Kultúra#csikos sándor#nemzet színésze#választás#nemzeti színház#benedek miklós#színész#kossuth-díj

Címlapról ajánljuk