Idén visszatér a rettegett Gumiember, hogy újra megöljön öt embert – történetek az FBI titkos ügyeiből
2023. szeptember 30. 17:02
Az idén szeptemberben harmincadik születésnapját ünneplő X-Akták félelmetes szörnyekkel ismertette meg a tévénézőket, de talán egyik sem volt olyan rémisztő, mint a rögtön a harmadik részben megjelenő Gumiember, a mutáns sorozatgyilkos Eugene Victor Tooms. Képes volt bármilyen apró résen átpréselni magát, így senki sem volt biztonságban. Harminc évente gyilkolt, elképesztően brutális módszerrel.
Az idén harmincéves X-Akták, amit 1993 szeptemberében kezdett el sugározni az amerikai Fox televízió, jóval több volt, mint egy földönkívüliekkel és kormányzati összeesküvésekkel foglalkozó sorozat. A legtöbb rész önmagában is megálló történeteket mesélt el, méghozzá egy olyan műfajban, ami az 1990-es évek elején – a Twin Peakst leszámítva – szinte teljesen hiányzott a televíziós műsorokból. Ez nem más, mint a horror.
Ezt azonban a nézők még nem tudhatták, amikor leültek a képernyők elé, hogy megnézzék az új sorozat harmadik részét, arra számítva, hogy folytatódik az első két részben megjelenő ufós, kormányzati összeesküvéses történetszál.
Amit ugyanis láttak, egy vérbeli természetfeletti horrortörténet volt, egy több mint százéves mutáns sorozatgyilkossal, aki a legszűkebb helyeken is képes átpréselni magát, hogy biztonságosnak hitt otthonukban támadja meg áldozatait, hogy kitépje és felfalja a májukat. Ő volt a Gumiember, Eugene Victor Tooms, aki a huszadik század egyik legrémisztőbb szörnyeként írta be magát a popkultúra történelemébe.
A Gumiember születése
Tooms a történet szerint 1893-ban született Baltimore városában, és harminc évente gyilkolt. Mindig öt embert ölt meg, elfogyasztva a májukat, hogy utána újságpapírból és epéből készült gubójába bújva hibernálja magát. Aztán pedig felébredve újra gyilkolni kezdjen. Egy igazi városi gyilkos, aki ellen nem véd semmilyen zár: mutációja miatt képes megnyújtani a testét, és szellőzőrendszereken, kéményeken vagy vízvezetékeken átbújva, akár a vécécsészéből felbukkanva is meg tudja lepni gyanútlan áldozatait.
A Gumiembert a Glen Morgan–James Wong írópáros alkotta meg. Az alapötletet a sorozat alkotója, Chris Carter adta, aki franciaországi nyaralása alatt sok libamájat evett, és innen jött az ötlet egy sorozatgyilkoshoz, aki emberi májakat fogyaszt. Ez tetszett a két írónak, mert a máj „viccesebb minden más testrésznél”.
Ezután találták ki, hogy időszakosan öljön, így téve izgalmassá a részt: ha nem kapják el, újra eltűnik. A Gumiember különleges képessége pedig akkor született meg Morgan és Wong fejében, amikor egyszer éjszakába nyúlóan dolgoztak, és elképzelték, hogy valaki a szellőzőrendszer nyílásán át jut be az irodájukba.
A karakterhez valódi sorozatgyilkosok életéből merítettek. Az egyik Hasfelmetsző Jack volt, a másik a nyolcvanas években Los Angelest rettegésben tartó Richard Ramirez, a The Night Stalker (Éjszakai vadász) néven ismertté vált sátánista gyilkos, aki 13 embert ölt meg, főleg éjszaka mászva be áldozatai házába, gyakran nyitva hagyott ablakokon át, és az a szóbeszéd terjedt el róla, hogy a kicsiny fürdőszobaablakokon át tudott bejutni, anélkül, hogy a párkányon lévő porban nyomott hagyott volna.
Az X-Akták valódi arcát bemutató karakter végül hatalmas sikert aratott, pedig a forgatás alatt még úgy tűnt, a szóban forgó epizód teljes kudarcra van ítélve.
Az írók, színészek és Chris Carter visszaemlékezései szerint Harry Longstreet rendező nem volt a helyzet magaslatán. A Gumiembert játszó Doug Hutchinson „nevetségesnek” nevezte instrukcióit, a Mulder ügynököt alakító David Duchovny szerint pedig teljesen félreértette a karakterét. Emellett rosszul forgatott le több fontos jelenetet, egyet pedig egyáltalán nem. Morgan kijelentette:
El nem tudom mondani, mennyire nézhetetlen volt az első verzió.
Hozzátette, hogy amikor megnézi a végül adásba került részt, nem képes rendesen figyelni a történetre, mert csak azt látja, hogy hol kellett összefoltozniuk utólag az epizódot. Végül inkább bevontak egy másik rendezőt, akivel felvették a kihagyott jelenetet, többet teljesen újraforgattak, hogy azok igazán ijesztőek legyenek, és végül a vágószobában sikerült megmenteni a részt.
Chris Carter magyarázata szerint azért is sült el balul a forgatás, mert olyan régóta nem készítettek horrort televízióban, hogy a rendezők „elfelejtették, hogyan kell azt jól csinálni”. Emellett a sorozatba bevont rendezők ekkor még nem tudták, hogy az X-Akták készítői egy rémisztő sorozatot akarnak készíteni. Az első változat így Morgan közlése szerint „nem volt ijesztő”.
Végül Morgan és Wong „fáradhatatlan munkával” elérte, hogy „lenyűgöző, drámai és nagyon ijesztő epizód” legyen – mondta Carter. Ebben Morgan szerint felbecsülhetetlenül nagy része van Hutchinsonnak, aki annyira jó volt a Gumiember szerepében, hogy elvitte a hátán az egész részt.
„Azt akarod, hogy ezt csináljam, te rohadék?”
A szereplőválogatáson az volt a cél, hogy olyan színészt válasszanak, aki már csak azzal félelmet tud sugározni, hogy ül egy asztalnál, és egy hazugságvizsgálóra kötve csak annyit mond, hogy „igen”, és „nem”. Hutchinson egy interjúban elmondta, hogy migrénes fejfájással érkezett a castingra, és kezdett elfogyni a türelme, amikor a rendező közölte vele, hogy „játszd minél gonoszabban”.
Ekkor elmondása szerint felállt a székből, odament a rendezőhöz, majd fagyos hangon közölte vele, hogy „azt akarod, hogy ezt csináljam, te rohadék?”. A rendező falfehérré változott, Morgannek és Wongnak leesett az álla, és aznap este már közölték is vele, hogy övé a szerep.
Hutchinson elmondta, hogy játékára Anthony Hopkins alakítása volt a legnagyobb hatással a Bárányok hallgatnak című filmből. A mozdulatlanság, ahogy Hopkins eljátszotta a kannibál sorozatgyilkost, az jelent meg az ő színészi játékában is, ami miatt mindig úgy nézett ki, mint egy prédájára leső ragadozó, és emiatt még rémisztőbb volt, amikor nagymacskákra jellemző ruganyossággal elkezdte becserkészni áldozatait. Elmondása szerint mindezt saját maga találta ki, mivel a rendező nem volt igazán jelen. Még a híressé vált sárga szemek használatához is ő ragaszkodott.
Bár Wongnak és Morgannek is kissé csalódást okozott az epizód, és a tesztközönség tetszését sem nyerte el, hogy a készítők elkanyarodtak az első két részt uraló ufós, kormányzati összeesküvéses vonaltól, a közönség és a kritikusok egyaránt imádták a részt, ami kamaszgyerekek sokaságának okozott álmatlan éjszakákat. Hutchinson a rajongói találkozókon órákon át gyárthatta az autogramokat, a Gumiember pedig kihagyhatatlan szereplője lett a sorozat legfélelmetesebb szörnyeit rangsoroló listákon – ahol jellemzően az első helyek egyikén található, pedig a mezőny igencsak erős lett az elkövetkező szezonokban.
A karakter annyira sikeres lett, hogy az első szezon végén még egy részben szerepeltették, ami a Gumiemberen kívül csak két másik szörnnyel történt meg az egész sorozatban. Carter elmondása szerint még egy jóleső ijesztgetéssel akart szolgálni a nézőknek, míg a kissé csalódott Wong és Morgan lehetőséget kapott arra, hogy úgy mutassák be Toomst, ahogy már először is akarták. És erre már a megfelelő rendező is rendelkezésükre állt David Nutter személyében, aki évekkel később az Elit Alakulat, valamint a Trónok harca rendezéséért kapott Emmy-díjakat.
Bár a második szereplése azzal ért véget, hogy Mulder egy mozgólépcső alá szorítva megölte, Chris Cartert és a sorozat íróit még évekkel később is amiatt nyaggatták a rajongók, hogy vissza fogják-e hozni a Gumiembert. A sorozat rajongói ugyanis továbbra is bíztak benne, hogy Tooms – akinek holttestét soha nem lehetett látni – valójában nem halt meg, és még egyszer vissza fog térni.
Következő visszatérésének ideje egyébként a sorozat világában éppen 2023-ban jönne el.
Nyitókép: Acey Harper / Getty Images