Külföld

Az Unió szerint világszerte romlik az emberi jogok helyzete, de a Fidesz ebbe a kijelentésbe is belekötött

rtl.hurtl.hu

2023. január 17. 21:52

A Fidesz EP-képviselője szerint a jelentésben leírtakkal szemben az emberi jogok nem általában léteznek.

Az emberi jogok helyzete az egész világban romlik, az Európai Unió elfogadhatatlannak tartja az emberi jogok egyetemességének egyre gyakoribb megkérdőjelezését egyre több országban, mondta Didier Reynders, az Európai Bizottság igazságügyért felelős tagja kedden Strasbourgban, az Európai Parlament plenáris ülésén.

Az MTI szerint az emberi jogok és a demokrácia helyzetéről, valamint az Európai Unió ezzel kapcsolatos politikájáról szóló 2022-es éves jelentéséről tartott EP-vitán Didier Reynders azt mondta: az emberi jogok biztosítása nem választás kérdése, ezek a jogok az emberi méltóság alapját képezik.

Az EU elítéli az emberi jogi jogsértéseket, elkövetőivel szemben szankciókat vezet be. Támogatja a hágai központú Nemzetközi Büntetőbíróságot (ICC), rendkívüli finanszírozást nyújt az Ukrajnában Oroszország által elkövetett háborús bűnök elkövetőinek felelősségre vonására, valamint minden eszközt felhasznál arra, hogy védje és támogassa az emberi jogok és a demokrácia védelmezőit szerte a világban.

Elmondta, hogy az Európai Bizottság tavaly jogszabály elfogadását javasolta a kényszermunkával készült termékek kitiltásáról az unió piacáról, a nők és a lányok védelme pedig továbbra is a brüsszeli testület intézkedéseinek középpontjában szerepel. Az Európai Bizottság el kívánja érni, hogy 2023-ban megfordítsa az emberi jogok romlásának globális folyamatait – tette hozzá az igazságügyi biztos.

Trócsányi László, a Fidesz EP-képviselője felszólalásában arra hívta fel a figyelmet, hogy e témáról egy általános jelentést elfogadni rendkívül nagy körültekintést és felelősséget feltételez. A jelentésben leírtakkal szemben az emberi jogok ugyanis nem általában léteznek, hanem mindig egy adott emberi közösség kultúrájában. Az emberi jogok egyetemesek, de nem uniformizáltak.

„Mást gondolnak a földkerekség egyes részein az egyén és a közösség viszonyáról, a nemi szerepekről, az állam és az egyház kapcsolatáról, a véleménynyilvánítás, valamint más alapjogok funkcióiról és határairól. Óvakodni kell attól, hogy amikor az emberi jogok egyetemességéről beszélünk, akkor az ne ideológiai preferenciák terjesztésének eszköze legyen” – vélekedett. 

Hölvényi György, a KDNP EP-képviselője felszólalásában üdvözlendőnek nevezete, hogy a jelentés kiáll a nemzeti, etnikai és nyelvi kisebbségek jogaiért. Ugyanígy előremutató annak felismerése, hogy a migráció kiváltó okait helyben kell kezelni, mondta. Szerinte azonban a jelentés mégis az Európai Parlament hitelességét veszélyezteti, ugyanis a vallás szabad gyakorlását állítja szembe az egyetemes emberi jogok politikai célú értelmezésével.

„Több ezer éves vallási közösségeken számon kéri az ateizmushoz, az abortuszhoz vagy a nemi irányultsághoz való jog elismerését” – mondta a néppárti politikus, aki szerint vallásszabadság helyett a vallásszabadság korlátozása kerül előtérbe. Ez nem kevesebb, mint a különböző felekezetek és egyházak autonómiájának megsértése az egész világon, mondta.

Nem feladatunk az emberi jogok újraértelmezése. Ne hagyjuk, hogy a természetjogban gyökerező szabadságjogok eszméje elveszítse értelmét

– tette hozzá.

Nyitókép: MTI/EPA/Julien Warnand

#Külföld#ep#fidesz#kdnp#biztos#unió#emberi jogok#jelentés

Címlapról ajánljuk