Elismerte az Egyesült Államok, hogy tárgyalt Ukrajnáról Oroszországgal
2022. november 8. 8:25
A nukleáris katasztrófát akarták mindenképpen megakadályozni.
Jake Sullivan, a Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsadója bizalmas megbeszéléseket folytatott magas rangú orosz tisztviselőkkel, és megerősítette, hogy Washington és Moszkva között nyitva állnak a kommunikációs csatornák – írta a Guardian.
Az Egyesült Államoknak és az ukrajnai háború által érintett összes országnak „érdeke” a kapcsolat fenntartása a Kremllel – tette hozzá.
Jake Sullivan azt mondta, akkor vették fel a kapcsolatot Moszkvával, amikor tisztázni kellett a félreértéseket.
Megpróbáltuk csökkenteni az olyan katasztrófák lehetőségét, mint például az atomfegyverek alkalmazása
– fogalmazott.
Ugyanakkor azt is megjegyezte, hogy Egyesült Államoknak „kötelessége az elszámoltathatóság”, és ígéretet tett arra, hogy nemzetközi partnerekkel együttműködve „felelősségre vonják az ukrajnai háborús bűnök elkövetőit”.
A Fehér Ház eddig ügyelt arra, hogy Ukrajna részvétele nélkül ne folytasson diplomáciai tárgyalásokat a háborúval kapcsolatban.
A Wall Street Journal a múlt héten arról írt, hogy Jake Sullivan tárgyalásokat folytatott Vlagyimir Putyin orosz elnök tanácsadóival azzal a céllal, hogy csökkentsék az ukrajnai háború nukleáris konfliktussá való eszkalálódásának kockázatát.
Nyitókép: Joe Biden amerikai és Vlagyimir Putyin orosz elnök a Genfi-tó partján található La Grange-villában rendezett csúcstalálkozón 2021. június 16-án – Fotó: Mihail Mecel/MTI/EPA/Szputnyik