Külföld

Meghalt Mihail Gorbacsov

rtl.hurtl.hu

2022. augusztus 30. 23:54

Elhunyt a Szovjet Kommunista Párt utolsó pártfőtitkára, a Szovjetunió egyetlen elnöke.

91 éves korában kedden elhunyt Mihail Gorbacsov, írta meg az orosz Interfax hírügynökség közlése alapján a Spiegel.

Gorbacsov a Szovjet Kommunista Párt utolsó pártfőtitkára, a Szovjetunió egyetlen elnöke volt. Az egykori párt- és államfő 1985-től sikertelenül próbálta megreformálni a Szovjetuniót, annak bukása után Nyugaton elismerték a hidegháború lezárásáért végzett munkáját, Oroszországban viszont inkább a birodalom bukásáért hibáztatták.

Mihail Szergejevics Gorbacsov 1931-ben született orosz-ukrán családban, egy Privolnoje nevű faluban, a Dél-Oroszországi Sztavropoli határterületen. Már gyerekként dolgozni kezdett a helyi kolhozban, de az iskolában is kitűnt jó képességeivel. 1950-től Moszkvában tanulhatott a jogi karon, később agrár-közgazdasági diplomát is szerzett. 1952-ben lépett be a kommunista pártba, ahol később nagy karriert futott be.

Életrajzírói szerint nagy hatással volt rá Nyikita Hruscsov 1956-ban, a pártkongresszuson elmondott beszéde, amelyben leszámolt a sztálini korszak bűneivel. Hruscsov alatt Gorbacsov a szülőföldjén lett előbb a Komszomol (a kommunista párt ifjúsági szervezete), majd a párt vezetője. 1974-ben lett a Szovjetunió Legfelsőbb Tanácsának tagja, 1979-ben pedig beválasztották az SZKP Politikai Bizottságába.

Meghalt Mihail Gorbacsov
Mihail Gorbacsov és Ronald Reagan amerikai elnök aláírják a közepes hatótávolságú nukleáris erőkról szóló, úgynevezett INF-szerződést 1987. december 8-án, a washingtoni Fehér Házban. – Fotó:  Photo12/Universal Images Group via Getty Images 

Konsztantyin Csernyenko halála után, 1985-ben, mindössze 54 évesen választották meg kommunista párt főtitkárának – akkoriban ez nagyon fiatal kornak számított ilyen magas pozícióban. A következő évben hirdette meg új politikáját, amelynek kulcsszavi voltak a glasznoszty (nyíltság), a peresztrojka (átalakítás) és az uszkorenyije (a gazdasági fejlődés gyorsítása).

Főtitkárként igyekezett tárgyalásos úton csökkenteni a hidegháborús feszültséget, egyebek mellett az atomfegyverek kölcsönös leszerelésével, az afganisztáni háború befejezésével vagy a szovjet csapatok kivonásával Kelet-Európából. Ezen törekvései és korábban szokatlan stílusa miatt Nyugaton nagy népszerűségre tett szert – 1990-ben Nobel-békedíjjal ismerték el.

A Szovjetunió gazdasági és politikai hanyatlását azonban nem tudta megállítani. Történelmi érdemeit nagyban árnyalja, hogy 1991 januárjában katonai erővel próbálta megállítani Litvánia függetlenségi törekvéseit, aminek halálos áldozati is voltak. 1991 augusztusában a régi vonalas kommunisták katonai erővel próbálták eltávolítani a hatalomból, de a puccs végül az utcai tüntetések és Borisz Jelcin fellépése miatt elbukott. Gorbacsov körül ez után elfogyott a levegő: december 25-én lemondott, a Szovjetunió pedig másnap hivatalosan is megszűnt.

Nyitókép: Kyodo News Stills via Getty Images

#Külföld#mihail gorbacsov#gyászhír#szovjetunió