Németországban hamarosan minden felnőtt eldöntheti, hogy milyen nemet választ magának
2022. június 30. 18:15
Tizennégy éves kor felett egyszerűbb lesz lepapírozni a nemváltoztatást.
Eddig két szakértői vélemény és egy bírói döntés kellett ahhoz, hogy Németországban valaki megváltoztassa a nemét a hivatalos dokumentumaiban. Egy most bemutatott törvénytervezet szerint viszont leegyszerűsödik ez a folyamat: ha átmegy a koalíciós kormány javaslata, ezentúl saját döntés alapján, mindenféle engedély nélkül át lehet írni a nemet a személyi igazolványokon.
A tervet a kormány családügyi minisztere, Lisa Paus jelentette be csütörtökön. A transzneműeket segítő önrendelkezési törvény felülírná a jelenleg érvényben lévő „transzszexuális törvényt”, ami szigorú szabályokhoz kötötte a papíron történő nemváltást, és amely már negyven éve van érvényben.
Az új rendelkezés értelmében viszont már csak be kell menni a helyi anyakönyvi hivatalba, és kérvényezni a nemváltást, amit rögtön el is végezhetnek a felnőttek számára. Tizennégy és tizennyolc éves kor között pedig szülői beleegyezéssel végezhető el az adminisztráció.
A Deutsche Welle azt írja: Európán belül számos országban, például Belgiumban, Dániában és Svájcban is önrendelkezés alapján határozhatják meg nemüket a helyiek. Paus azt mondta a változtatásról, hogy az több hosszú, drága, megalázó és felesleges lépést töröl el, valamint hogy
Az önrendelkezéssel élt élet joga alapvető minden ember számára.
Marco Buschmann szövetségi igazságügyi miniszter pedig arról beszélt az MTI szerint: „statisztikailag ugyan ritka, de nagyon is normális, hogy vannak emberek, akiknél a szexuális identitás eltér a biológiai nemtől.”
Ezeket az embereket „sok-sok évtizeden át betegként kezeltük, mintha valami nem lenne rendben velük”, de ez a „patologizálás” téves megközelítés, amellyel szakítani kell, hiszen „minden ember megérdemli, hogy tisztelettel bánjanak vele”.
Mindhárom kormánypárt, azaz a szociáldemokraták (SPD), a Zöldek és a liberális Szabad Demokrata Párt (FDP) is támogatják a módosítást. Buschmann szerint a koalíció célja nem a társadalmi viszonyok „felforgatása”, hanem az alkotmány, a német Alaptörvény azon központi ígéretének beváltása, miszerint egyenlő szabadság és egyenlő méltóság jár mindenkinek.
Az ország vezető gyermekvédelmi szervezete, a Német Gyermekvédelmi Liga (DKSB) üdvözölte a kormány kezdeményezését.
Daniel Grein, a DKSB ügyvezetője a Deutschlandfunk országos közszolgálati rádiónak nyilatkozva rámutatott, hogy a saját nemükkel kapcsolatos bizonytalanság „súlyos pszichológiai teher az érintett gyermekeknek és serdülőknek”.
Az új jogszabály viszont már a tizennégy éveseknek is lehetőséget biztosíthat arra, hogy szüleikkel egyeztetve az anyakönyvi hivatalban megváltoztathassák nemüket és keresztnevüket. „Ez nagy terhet venne le a fiatalok válláról”.
Nyitókép: Georg Wendt / picture alliance via Getty Images