Külföld

Videó: Tűzesőt küldött az Azovsztal acélműre Oroszország

rtl.hurtl.hu

2022. május 16. 8:17

Ukrán források szerint a rendkívüli pusztításukról ismert, ezért betiltott foszforbombákat szórtak Mariupol ipari területére.

Ukrán források szerint Oroszország foszforbombákat lőtt ki a Mariupolban található Azovsztal acélműre. „A pokol eljött a földre - Azovsztalba” – idézi az RND.de a mariupoli városi tanács képviselőjét, Petro Andrjuscsenkót, aki vasárnap a Telegramon tett közzé megrázó videót. A lap szerint az említett gyújtóbombák oxigénnel érintkezve gyulladnak meg, hatalmas pusztítást okoznak, használatukat betiltották.

Az Andrjuscsenko által megosztott légi felvételeken gyakorlatilag tűzeső hullik az acélműre. A tisztázatlan eredetű felvételen az ipari zóna tüzérségi lövedékei is láthatók. Az Ukrajinska Pravda című ukrán lap szerint Moszkva arról számolt be, hogy 9M22C típusú, termitrétegű gyújtógránátokat vetettek be.


A lap szerint a foszforbombák általában fehér foszfor és gumi keverékéből állnak, gyújtó- vagy füstbombákként használják őket. Az ilyen bombák lángja és füstje akár 1000 fokos hőmérsékletű is lehet. A keverék rendkívül gyúlékony, az öngyulladás már 34 fokon is beindulhat.

A foszfor rendkívül mérgező, mindössze 50 milligramm elegendő egy felnőtt megmérgezéséhez, ami gyakran már néhány napon belül halálos kimenetelű lehet. A foszforral való közvetlen bőrkontaktus súlyos égési sérüléseket okoz, a gumi pedig még pusztítóbbá teszi az elegyet.  Az olvadt gumi hozzáragad a bőrhöz, eloszlik rajta, így harmadfokú, a csontokat is érintő égési sérüléseket okozhat.

Az ukrán médiában, például a Donbass Newsban, állítólagos képeket mutattak be a bombákról. Ezek valódisága nem ellenőrizhető.


Alexander Kelle vegyifegyver-szakértő, a Hamburgi Egyetem Békekutatási és Biztonságpolitikai Intézetének munkatársa a közelmúltban az RND-nek adott interjújában azt mondta: a foszfor újra és újra megjelenik a háborúban. „Csatamezők megvilágítására használják. Mert amikor a foszforos lőszer egy területre esik, a lőszer részei nagyon fényesen világítanak.” Hozzátette: ha valakit eltalál egy ilyen fegyver egy darabja, súlyos égési sérüléseket szenved.  

A Vegyifegyver-tilalmi Szervezet (OPCW) szakértőinek meg kell vizsgálniuk, hogy Ukrajnában valóban használtak-e foszforbombákat. „Egyértelmű bizonyíték csak akkor lehetséges, ha a területhez és az áldozatokhoz hozzá lehet férni” – magyarázza Kelle, aki szerint ehhez vér-, vizelet- vagy környezeti minták szükségesek. „E minták elemzését össze kell kapcsolni más információkkal, például az időjárással és a fegyvermaradványokkal.” A vegyi fegyverek használatának bizonyításához nem kell megvárni, amíg Ukrajnában béke lesz. Kiemelte: az OPCW-t a szíriai konfliktus harcai során is bevetették annak megállapítására, hogy használtak-e vegyi fegyvereket a háborúban.

Nyitókép: medziazzona / Twitter

#Külföld#orosz-ukrán háború#ukrajna#azovsztal#azovsztali erőmű

Címlapról ajánljuk