Külföld

Őrizetbe vettek két külföldi újságírót a tálibok

rtl.hurtl.hu

2022. február 11. 19:35

Egyre rosszabb helyzetben van a sajtó Afganisztánban, és egyre több újságírót, aktivistát ér támadás.

Az Afganisztánt uraló tálibok őrizetbe vettek Kabulban két külföldi újságírót, akit jelenleg az Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR) alkalmaz, valamint több helyi segítőjüket – közölte pénteken a szakosított ENSZ-szervezet.

Az esetről nem sokkal azután számolt be a UNHCR, hogy nyilvánosságra került: 

Joe Biden amerikai elnök várhatóan rendeletet ad ki az Egyesült Államokban befagyasztott afgán állami vagyon egy részének, 3,5 milliárd dollárnak a felszabadításáról.

Az ENSZ-szervezet hozzátette, hogy „másokkal együttműködésben” minden tőle telhetőt megtesz a helyzet megoldása érdekében, de többet nem árult el az ügyről éppen annak kényes természete miatt.

A tálibok részéről a kormány szóvivője nyilatkozott, ő azt mondta, vizsgálják, mi történt.

Az egyik őrizetbe vett külföldi újságíró Andrew North, a BBC brit közszolgálati médium volt tudósítója, aki húsz éve Afganisztánban dolgozik. Felesége, Natalia Antelava a Twitteren kérte, hogy azoknak, akiknek befolyása van a táliboknál, segítsenek elérni férje és a többiek kiszabadulását.

Az újságírók védelmére létrejött CPJ nemzetközi szervezet elítélte az őrizetbe vételt, és követelte az illetők azonnali szabadon bocsátását. A CPJ szerint az őrizetbe vételek kedden történtek. 

Az eset szomorú példája annak, hogy a tálib uralom alatt egyre romlik a sajtószabadság Afganisztánban, és egyre több újságírót ér támadás

– írta közleményében Steven Butler, a CPJ ázsiai koordinátora.

A nemzetközi közösség vonakodik hivatalosan elismerni a tálib kormányt – hivatalosan még egyetlen ország sem ismerte el –, mert attól tart, hogy az iszlamisták ugyanolyan kegyetlen és az emberi jogokat sértő uralmat fognak fenntartani, mint amikor először, az 1990-es években voltak hatalmon az országban. 

Tárgyalásokat már folytattak velük januárban és most Svájcban. A tavaly augusztusban általuk végrehajtott erőszakos hatalomátvétel után a nemzetközi közösség felfüggesztette Afganisztán támogatását, és befagyasztotta az ország külföldi – főleg amerikai – bankokban lévő vagyonát, mintegy 9,5 milliárd dollárt. Emiatt 

az ország gazdaságilag katasztrofális állapotba került, a 38 milliós lakosság több mint felét éhínség fenyegeti.

A Riporterek Határok Nélkül (RSF) nemzetközi újságíró-szervezet február eleji információi szerint a sajtószabadság lábbal tiprásának leginkább az afgán újságírók az áldozatai. Tavaly augusztus óta több mint ötvenet vett őrizetbe vagy tartóztatott le a tálib rendőrség, illetve a hírszerzés. Durva fogva tartásuk néhány órányi időtartamtól egy hétig is eltarthat az RSF szerint.

A BBC szerint a bosszúgyilkosságokkal sem álltak le a tálibok, hiába hirdettek amnesztiát azoknak, akik együttműködtek az amerikaiakkal. A megtorlásokról bővebben itt olvashat.

Nyitókép: MTI/EPA

#Külföld#tálibok#tálib mozgalom#afganisztán#ensz#segélyalap#újságírók