Gazdaság

Türkmén kényszermunka: tanárok, orvosok, múzeumi dolgozók, könyvtárosok szedik a gyapotot

Nagy Attila KárolyNagy Attila Károly

2023. szeptember 23. 16:54

Kényszermunkára vezénylik a gyapotföldekre a türkmén közalkalmazottakat, tanárok, orvosok, múzeumi dolgozók, könyvtárosok dolgoznak a földeken a legnagyobb hőségben.

A Szabad Európa jelentése szerint Türkmenisztánban gyapotszedésre vezényelték ki a közalkalmazottak egy jelentős részét. A kormány 2023-ra 1,25 millió tonna gyapot begyűjtését irányozta elő, az augusztusban kezdődött aratási szezonban azonban csak úgy tudják tartani a türkmén gazdaságpolitika által kitűzött célt, hogy kényszermunkára vezényelnek rengeteg nem mezőgazdasági dolgozót is.

Mindez azt jelenti, hogy több ezer tanár, egészségügyi dolgozó, múzeumi alkalmazott, könyvtáros, sőt, pályaudvari és repülőtéri alkalmazott dolgozik ezekben a hetekben a legnagyobb, 40 fok körüli forróságban a türkmén gyapotföldeken.

Hétköznapokon a közalkalmazottak felét vezénylik ki a földekre, hétvégén azonban mindenkinek dolgoznia kell. Van, ahol a katonaságot is bevonták a munkákba. A gyapotszedőknek naponta 20-25 kilogramm gyapotot kell leszedniük, ami embertelenül sok. A világ fejlettebb részein már régóta gépek végzik ezt a fizikailag nagyon megterhelő munkát. Az állami média gyakran számol be arról, hogy a kormány gyapot betakarításához használt gépeket vásárol külföldről, de ezekből alig látni a földeken.

Aki megtagadja a munkát, az az állásával játszik.

Nincs mód a menekülésre. Ha nem mész, kirúgnak

– mondta egy férfi, aki az energetikai ágazatban dolgozik. Néhányan – akiknek van erre pénze – megvesztegetik az aratást felügyelő tisztviselőket (115–140 dollárnyi kenőpénzzel), vagy felbérelnek maguk helyett mást, hogy a gyapotot szedje (napi 8,5–14 dollárért).

Sok tizenéves van a földeken, akiket az állami munkások béreltek fel. A vezetőket nem érdekli, ki szedi a gyapotot, amíg a kormány által meghatározott napi gyapottermelési kvóta teljesül

– mondta egy dolgozó a Szabad Európának.

Türkmenisztánban mintegy 580 000 hektárnyi gyapotföld van, a betakarítás augusztus közepétől akár december elejéig is eltarthat. A legtöbb munkáltató nem engedi, hogy a dolgozók ebben az időszakban szabadságot vegyenek ki.

Az autoriter türkmén vezetést – amivel Orbán Viktor kormánya baráti jó viszont ápol – már régóta bírálják a jogvédők és nemzetközi szervezetek az éves gyapotbetakarítás során szisztematikusan alkalmazott kényszermunka miatt, de a kormány az egyértelmű bizonyítékok ellenére is tagadja ezt, írja a Szabad Európa.

Nyitókép (illusztráció):  Bekir Kasim/Anadolu Agency via Getty Images

#Gazdaság#Türkmenisztán#gyapot#gyapotszedés#kényszermunka