116 milliárdért épült, rendeztek benne egy Eb-t, most végre üzemeltetője is van a sportarénának
2022. február 10. 14:10
Egyetlen ajánlattevő látott jó üzleti lehetőséget az FTC-nek ajándékozott MVM Dome-ban. Nem csoda: az üzemeltetésre csak az a cég adhatott be érvényes ajánlatot, amely a megelőző három évből fel tudott mutatni legalább egy, minimum 15 ezer ülőhelyes létesítmény üzemeltetésére vonatkozó referenciát.
Korábban mi is beszámoltunk róla, hogy bár már a férfi kézilabda-Európa-bajnokságnak is helyet adott, még mindig nem lehet tudni, hogy ki üzemelteti a 116 milliárd forintért felépített arénát, amelyet a kormány 2020 nyarán a Ferencvárosi Torna Clubnak ajándékozott.
Arra a kérdésre, hogy a kézilabda-Eb idején ki üzemeltette a méregdrága építményt, egyelőre nincs válasz, arra viszont igen, hogy a jövőben ki fogja. Az Elektronikus Közbeszerzési Rendszerbe feltöltött dokumentumok szerint a tulajdonosi jogokat gyakorló Ferencvárosi Torna Club decemberben, hat nappal a sportcsarnok átadása után és kevesebb mint egy hónappal a kézilabda-Eb indulása előtt írt ki közbeszerzési eljárást az aréna üzemeltetésére. A nyílt koncessziós eljárásban érvényes ajánlatot mindössze az FTC otthonát, a Groupama Arénát is üzemeltető Sportfive Hungary Kft. adott be, az eljárás nyertesei is ők lettek,
tíz éven át ők üzemeltetik, illetve hasznosítják koncessziós keretek között az MVM Dome-ot.
A bontási jegyzőkönyv szerint az üzleti modell alapján kalkulált képzett érték nettó 414,9 millió forint.
A komoly nemzetközi referenciákkal rendelkező francia SPORTFIVE EMEA magyar leányvállalata (korábban Lagardere Sports Hungary Kft.) a Creditonline adatai szerint 25 főt foglalkoztat, felügyelőbizottságában ott van dr. Berzeviczi Attila Árpád, az FTC Zrt. igazgatóságának elnöke és dr. Bienerth Gusztáv, a Fradi-cég igazgatóságának tagja, az úszószövetség korábbi, emlekezetesen nagyot bukó elnöke is. A futballcsapatot fenntartó FTC Zrt.-n keresztül mindketten kapcsolatban állnak az ugyancsak felügyelőbizottsági tag Kubatov Gáborral, aki a közbeszerzést kiíró Ferencvárosi Torna Club – tehát a sportegyesület, nem a cég – elnökével, aki egyébként a Fidesz pártigazgató-alelnöke.
A Sportfive és a Ferencváros együttműködése nem titok, a Népszava korábbi cikke szerint Kubatov Gábor az MVM Dome tulajdonjogának megszerzése előtt, 2019 utolsó napján egy zárt körű évértékelőn ezt mondta: a Groupama Arénában öt év alatt ezer rendezvényt tartottak, és a nyereséges üzemeltetést látva kérvényezték a magyar államnál a szomszédban épülő, 22 ezres multifunkcionális csarnok üzemeltetési jogának megszerzését is.
A nyertes Sportfive Hungary Kft. ajánlatához segítségül hívta az egy év alatt csaknem 480 milliárd forintnyi állami megbízást kapó a B+N Referencia Zrt.-t, amely erőforrásnyújtó szervezetként és alvállalkozóként is fel van tüntetve. A cég nem először dolgozik a Ferencvárosnak, korábban a 24.hu írta meg, hogy 3,5 milliárdos keretmegbízást csíptek meg a sportegyesülettől.
Nem véletlenül nem volt nagy verseny a koncesszióért. A kiírás szerint csak az a cég adhatott be érvényes ajánlatot, amely a megelőző három évből fel tudott mutatni legalább egy, minimum 15 ezer ülőhellyel rendelkező létesítmény komplex üzemeltetésére vonatkozó referenciát.
A magyarfutball.hu adatai szerint összesen hat ilyen létesítmény van Magyarországon:
- a miskolci DVTK Stadion 15 325 ülőhellyel,
- a győri ETO Park 15 600 ülőhellyel,
- a debreceni Nagyerdei Stadion 20 340 ülőhellyel,
- a Groupama Aréna 22 043 ülőhellyel,
- és a Puskás Aréna 68 156 ülőhellyel.
A Puskás Arénát az állami Nemzeti Sportközpontok, a Groupama Arénát a Sportfive Hungary Kft., a Nagyerdei Stadiont pedig a város, a Debreceni Egyetem és egy helyi iskolaszövetkezet kezében lévő cég üzemelteti. Az ETO Parkot a Quaestor-botrány után lefoglalták, majd Győr városának adták ideiglenes, sportcélú hasznosításra adták oda. Nem régiben árverezték el, a tulajdonos kiléte egyelőre nem ismert. A Diósgyőr stadionját pedig a DVTK labdarúgó szakosztályát működtető Diósgyőr FC Kft. üzemelteti. Végignézve a lehetséges ajánlattevőkön, nem csoda, hogy a Sportfive Hungary Kft.-n kívül más ajánlattevő nem akadt.
Nyitókép: Róka László / MTVA / MTI