Nincs klímád? Ez az ősi egyiptomi praktika segíthet elaludni

rtl.hu

2026. július 12. 17:30

A nyári hőségben sokszor nem is a nappalok a legnehezebbek, hanem az éjszakák. Amikor a lakás egész nap felmelegszik, estére sem hűl le igazán, így az elalvás is nehezebbé válik. Ha nincs otthon klíma, vagy egyszerűen nem szeretnéd egész éjjel járatni, érdemes kipróbálni egy több ezer éves praktikát, ami egészen az egyiptomiaktól jött.

Egy egyszerű trükk, amit már az ókori Egyiptomban is ismertek

Az egyiptomiak meglepően egyszerű módszert alkalmaztak a forróságban, lefekvés előtt egy lepedőt enyhén benedvesítettek, majd betakaróztsk vele, vagy az ágyra terítették és ráfeküdtek. Fontos, hogy a textil ne legyen csuromvizes, csak enyhén nyirkos.

Ahogy a víz lassan elpárolog a lepedőből, hőt von el a környezetéből. Ettől ugyan a szoba nem lesz hűvösebb, de a testünk kellemesebbnek érezheti a hőmérsékletet, ami sokaknak megkönnyíti az elalvást.

Ha szeretnél más praktikákat is kipróbálni akkor olvasd el a nagymamák legjobb tippjeit a hőségre:

Ezek a nagymamák legjobb tippjei a hőség ellen – A retró praktikák mindig beválnak
Ezek a nagymamák legjobb tippjei a hőség ellen – A retró praktikák mindig beválnak

Miért működhet?

Lefekvés előtt a szervezet természetes módon elkezdi csökkenteni a testhőmérsékletet, ami segítheti az elalvást is. Nyári kánikulában azonban ez a folyamat nehezebben megy végbe, mert a meleg környezet akadályozza a test lehűlését.

A szakemberek szerint a legtöbben 18–21 Celsius-fokos hálószobában alszanak a legjobban, ezt viszont a legforróbb napokon klíma nélkül szinte lehetetlen elérni. Az enyhén nedves lepedő ilyenkor valamennyit javíthat a komfortérzeten.

Ha hagynád a lepedőt, próbáld ki ezzel

Valószínűleg nem mindenki szeretne nedves lepedőn aludni, nekik szuper alternatíva lehet egy kisebb törölköző is, amelyet szintén elég csak enyhén benedvesíteni. Ha ezt a nyakadra, a csuklódra vagy a homlokodra teszed, gyorsabban hűsítheted magad, hiszen ezeken a pontokon közel futnak a bőrhöz a nagyobb erek, így gyorsabban alakalmazkodik a test a törölköző hőmérsékletéhez.

A legtöbben rosszul mossák a törölközőket, cikkünkből megtudhatod, hogyan érdemes:

A legtöbben rosszul mossák a törölközőt – így lesz igazán tiszta és puha
A legtöbben rosszul mossák a törölközőt – így lesz igazán tiszta és puha

Nem helyettesíti a klímát, de segíthet

Az egyiptomi módszer természetesen nem helyettesíti a légkondicionálót, és nem hűti le nekünk a szobát. Viszont egy egyszerű, olcsó és természetes trükk, amelyet sokan ma is használnak a forró nyári éjszakákon, hogy könnyebben átvészeljék a kánikulát.

Ha szeretnéd tudni, milyen trükköket tudsz még bevetni a nagy kánikula ellen, akkor olvasd el ezt a cikkünket is:

10 egyszerű trükk, amitől sokkal hűvösebb marad a lakás a hőségben
10 egyszerű trükk, amitől sokkal hűvösebb marad a lakás a hőségben

Forrásunk volt.
Borítókép: Magnific

Itt állítsd be, hogy az RTL.hu az elsők között legyen a Google-találatokban!