Tömegközlekedési etikett: Ezt neked is tudnod kéne

Nagy AlexandraNagy Alexandra

2026. június 27. 17:00

Mindannyian átéltük már: a fülledt buszon valaki teljes hangerőn hallgatja a legújabb slágereket, a metrón esélyed sincs leszállni a tolakodó tömegtől, a villamoson pedig mintha törvény tiltaná a táskák levételét. A tömegközlekedés egy kész aknamező, ahol a mindennapi udvariasság és a káosz között mindössze néhány íratlan szabály dönt. De vajon hol hibázzuk el, és milyen az igazi tömegközlekedési etikett?

A reggeli csúcsforgalom a túlélésről szól. Ahogy begördül a szerelvény vagy beáll a megállóba a busz, hirtelen megszűnik a civilizáció, és átveszi a helyét az őserő. Mindenki elkezd tolakodni, és bárkit fellökne azért, hogy ülőhelyet, vagy jobb állóhelyet szerezzen. Letaposott sarkak, fülbemászó (vagy inkább fület repesztő) TikTok-videók és a mozgólépcsős sakkjátszmák – bemutatjuk a legidegesítőbb utazási bűnöket, amiket azonnal be kéne fejezni.

A heringjárat aranypáncélja: A hátizsák-szindróma

Kezdjük a legnagyobbal, ami miatt menetrendszerűen törnek ki a lökdösődések. Felszállsz a tömött villamosra, megfordulsz, és bumm – egy gigantikus túrahátizsák találja el az arcodat. A táskák levétele a hátunkról nem udvariassági gesztus, hanem a minimális tér tiszteletben tartása. Egy hátizsákos ember két normál utas helyét foglalja el, és ha hirtelen megfordul, fegyverként használja a felszerelését. A szabály egyszerű: felszállás előtt táska le, kézbe vagy a lábak közé tesz. Ezzel nemcsak helyet szabadítunk fel, de elkerüljük az utastársak akaratlan bántalmazását is.

Az örök háború: Előbb le, utána fel?

A logikai gondolkodás teljesen csődöt mond, amint kinyílik a metró ajtaja. Annak a szabálynak a betartása, hogy először a leszállókat engedjük ki, majd csak utána lépünk be a járműbe, a kulturált együttélés alapja lenne. Ehelyett mit látunk? Egy emberként rohamozza meg a tömeg a szűk ajtót, miközben a bent lévők kétségbeesetten próbálnak utat törni maguknak a kijárat felé. Ha nem engeded le a másikat, te sem fogsz felférni – ennyire egyszerű a képlet, mégis naponta elbukunk rajta.

Digitális terror a négyzeten

A privát szféra a tömegközlekedésen luxus, de a hangoskodás minimalizálásával sokat tehetünk érte. Senki sem kíváncsi a családi drámákra kihangosított telefonhívások formájában, és a legújabb slágerekre sem a szomszéd ülésről.

A mozgólépcső jobb oldala nem dísznek van

Ha a metróállomások mélyére merészkedünk, újabb etikai dilemmával találkozunk. A mozgólépcsőn való közlekedésnek világszerte egyértelmű kultúrája van: jobb oldalon állunk, bal oldalon pedig szabad utat biztosítunk azoknak, akik sietnek. Amikor két barát vagy egy család elfoglalja a teljes szélességet, és eszük ágában sincs utat engedni a mögöttük lihegő, vonatot elérni akaró utasnak, ott borul a rendszer.  Figyeljünk egymásra, mert lehet, hogy legközelebb mi fogjuk lekésni a csatlakozást egy ilyen blokád miatt.

Amikor működik a varázslat

Bár hajlamosak vagyunk csak a negatívumokat észrevenni, a tömegközlekedés valójában a mindennapi empátia legnagyobb tesztpályája is. Ott vannak azok a mikromomentumok, amelyek azonnal visszaadják az emberiségbe vetett hitet: amikor egy idegen szó nélkül átadja a helyét a nehéz szatyrokkal egyensúlyozónak, amikor egy anyuka hálás mosolyt kap, mert valaki segít felemelni a babakocsit a buszra, vagy amikor a sofőr megvárja a sarokról kétségbeesetten rohanó utast. Nem vagyunk egymás ellenségei, sőt, valahol mindannyian egy hajóban – vagyis inkább egy buszban – evezünk, és a szabályok sem azért vannak, hogy korlátozzanak, hanem hogy ezt a közös utazást mindenkinek elviselhetőbbé, sőt, néha egészen elviselhetővé tegyék.

Nyitókép: Pexels

Itt állítsd be, hogy az RTL.hu az elsők között legyen a Google-találatokban!