Leukoplastina nem, Vinka lehet a gyermeked: ez a név kapott engedélyt 2026-ra
2026. február 26. 10:00
Mindössze egyetlen új utónév kapott zöld utat 2026-ra, miközben több száz kérelmet vizsgáltak meg. A szigorú szabályozás ellenére a keresési trendekből már most látszik, mely fiú- és lánynevek lehetnek az év nagy nyertesei. A rövid, modern és különleges hangzású nevek egyre erősebben törnek előre.
Csak egyetlen új név ment át a rostán
Az Utónév-engedélyezési Bizottság legutóbbi ülésén 281 névkérelmet vizsgált meg, de végül csupán egyetlen új utónevet fogadott el: a Vinkát.
A Vinka női név, egy virág elnevezése. A többi kérelmezett név nem kapott zöld utat. Az elutasított nevek között volt például a Lucie, Freya, Wolf és a Leukoplastina is.
Olvasd el ezt is: Ezért változtathatja meg a névviselés szabályait a kormány!
Ezek lehetnek 2026 legnépszerűbb nevei
Miközben a hivatalos lista szűkülhet, a szülők már most keresik az új kedvenceket. A Google-keresések alapján kirajzolódik, mely nevek iránt volt kiemelt az érdeklődés 2025-ben, ezek közül több 2026-ban is berobbanhat.
A fiúnevek között továbbra is erős a Dion, de sokan kerestek rá az Ezra, Merse, Ugocsa és Zéta nevekre is. A lánynevek mezőnyében az Otília, Olívia, valamint a természetközeli hangzású Gyopár és Csermely is felkeltette a figyelmet.
A klasszikus favoritok várhatóan idén sem tűnnek el: a fiúknál a Dominik, Levente, Olivér, Marcell, Máté, Milán, Bence és Noel, míg a lányoknál a Hanna, Anna, Luca, Emma, Léna, Olívia és Zoé maradhatnak a toplistán.
Rövid, modern, hangzatos most a trendi
Egyre látványosabb trend a nagyon rövid, dallamos lánynevek térnyerése. A Mia, Nia, Tia, Zia, illetve a Mira, Kira, Lilla, Lara vagy Zara típusú nevek egyre népszerűbbek.
A tendencia jól mutatja: miközben a szabályozás szigorúbb, a szülők egyszerre keresik az egyediséget és a könnyen kimondható, modern hangzású neveket. Az ősmagyar eredetű és az ultramodern, nemzetközi hangzású keresztnevek így továbbra is keverednek, egyik sem tűnt el teljesen a repertoárból.
A Reggeli műsorvezetői ezen felbuzdúlva megkérdezték a ChatGPT-t ő milyen neveket javasolna születendő gyermekünknek:
Olvasd el ezt is: Bár most Hannák és Dominikok uralják az anyakönyveket, azért még a Lászlók és a Máriák vannak legtöbben!
Képek forrása: Freepik