Progeszteron változókorban: enyhíti a hőhullámot, javítja az alvást
2025. június 30. 18:30
A változókor sok nő számára kihívásokkal teli időszak – hőhullámok, alvászavarok, hangulatingadozások, koncentrációs problémák. Ha ismerős neked is, nem vagy egyedül! A jó hír: van egy természetes, a szervezet számára ismerős hormon, ami mindebben segíthet. Ez a progeszteron, más néven sárgatesthormon. Nézzük, hogyan és miért működik!
Miért fontos a progeszteron a változókorban?
A női test hormonrendszere bonyolult, mégis csodálatos. A menstruációs ciklus során a petefészkek két fő nemi hormont termelnek: ösztrogént és gesztagéneket. A progeszteron – mint természetes gesztagén – elsősorban a ciklus második felében termelődik, miután megtörtént az ovuláció. Ez segít felkészíteni a méhet egy esetleges terhességre.
Ahogy közeledünk a menopauzához (az utolsó menstruációhoz), a peteérések elmaradoznak, ezzel együtt pedig a progeszterontermelés is csökken. Az ösztrogén szintje eközben még sokáig viszonylag magas maradhat – így alakul ki egy hormonális egyensúlyhiány, amit gyakran ösztrogéndominanciának nevezünk. Ennek tünetei lehetnek:
- Ingerlékenység
- Hangulatingadozások
- Alvászavarok
- „Agyköd” érzés, koncentrációs nehézségek
- Szabálytalan, gyakran erős menstruáció
Miben segíthet a progeszteron?
Ebben a hormonális káoszban jön képbe a progeszteron, amit pótlással lehet kiegyensúlyozni. A szakértők szerint a bioidentikus (természetazonos) progeszteron különösen hasznos lehet ebben az életszakaszban. Ez a hormon szerkezetében szinte teljesen megegyezik a testünk által termeltel, így gyengédebb a szervezetre nézve, mint a szintetikus változatok.
A progeszteron:
- Segíti a nyugodt alvást – természetes altatóként hat.
- Csökkenti a hőhullámokat és az éjszakai izzadást.
- Stabilizálja a hangulatot, csökkenti a szorongást és depressziót.
- Kiegyensúlyozza az ösztrogént – segít elkerülni a túlzott méhnyálkahártya-felépülést, amely hosszú távon akár daganatos elváltozáshoz is vezethet.
Dr. Koppány Viktória, endokrinológus ismerteti a legfontosabb kérdéseket, többek között, hogy milyen tünetekre lehetünk figyelmesek a változókor kezdetével.
Hogyan alkalmazható a progeszteron?
A bioidentikus progeszteron többféle formában elérhető:
- Kapszulában, szájon át
- Hüvelyen keresztül, ha a helyi alkalmazás kellemesebb
- Krém formájában, bőrre kenve – ezt gyógyszertárakban egyéni receptúra alapján is elkészítik
- Fontos: a gyógyszer formáját és adagolását mindig nőgyógyásszal kell egyeztetni, és egyéni hormonszintek alapján beállítani.
Természetes vagy szintetikus hormon? Nem mindegy!
A bioidentikus hormonokat például a jam gyökérből állítják elő, és szerkezetileg azonosak a testben található hormonokkal. A szintetikus hormonok hatékonyabbak lehetnek a ciklus szabályozásában, de gyakrabban okoznak mellékhatásokat. Ezért sok nő (és orvos) szívesebben választja a természetazonos változatot.
Mi a helyzet a bioidentikus hormonterápiával (BHT)?
A BHT egy olyan megközelítés, amely során a bioidentikus hormonokat – például krém formájában – személyre szabottan alkalmazzák, gyakran természetgyógyászok vagy holisztikus szemléletű orvosok irányításával. Ezek a készítmények gyakran nem támogatottak TB alapon, így a költség a pácienst terheli. Ezzel szemben a kapszulás bioidentikus progeszteron már több esetben receptre, támogatással is elérhető.
Kinek segíthet leginkább?
- Azoknak a nőknek, akik még menstruálnak, de rendszertelenül
- Akik nyugtalanul alszanak, vagy gyakran ébrednek éjjel
- Akik a változókor elején hangulatingadozásokkal, szorongással küzdenek
- Akiknek a hormonális egyensúly megbomlása fizikai tüneteket is okoz, mint pl. mellek feszülése, puffadás vagy migrén
Változókor, menopauza, vagy szimplán „banyakór” – már az elnevezésén is múlik, hogyan viszonyul egy hölgy a testi-lelki változásaihoz, amikor eléri azt a bizonyos kort. Azért, hogy könnyebb legyen beszélni a kellemetlenségekről, a Menopauza című darabban minden cikinek gondolt tünetről jó hangosan beszélnek, a nemrég 300. előadását ünneplő vígjáték persze szinte százával vonzza a női közönséget.
Egyensúly, nem mindenáron!
Mint minden hormonkezelés, a progeszteronpótlás is egyéni mérlegelést igényel. A cél nem az, hogy mesterségesen fiatalítsuk a testet, hanem hogy támogatást nyújtsunk, amikor a hormonrendszer kissé kibillen. A jó hír: ha jól van beállítva, sok nő újra kiegyensúlyozottnak, energikusnak és önmagának érzi magát.
Ha úgy érzed, a változókor nálad is túl sok kellemetlenséggel jár, ne habozz orvoshoz fordulni, és érdeklődni a progeszteron lehetőségeiről. Néha egyetlen hormonhiány mögött egész sor tünet húzódik – de a megoldás kéznél van.
Fotók: Freepik