Hogyan válhatsz figyelmesebbé, mint egy terapeuta?

rtl.hurtl.hu

2025. április 27. 6:40

Képzeld el, hogy egy barátoddal kávézol. Ő épp arról mesél, milyen nehéz volt az orvosi vizsgálat, ahová az idős, demenciával küzdő édesapját kísérte. Elérkezik a beszélgetés egy fontos pontjához, rád néz, és megkérdezi: „Te mit tettél volna a helyemben?” Te pedig csak pislogsz – hiszen az elmúlt pár percben félig a telefonodon lógtál, félig pedig egy madarat figyeltél, ahogy bátor kockázatvállalással morzsákat csipeget az út szélén.

Ismerős? Legyünk őszinték: sokszor úgy érezzük, hogy hallgatunk, mégsem figyelünk igazán. De vajon hogyan lehet ezt megváltoztatni? Valerie Hoover pszichológus szerint mindenki képes jól figyelni – csak némi gyakorlás kell hozzá. Négy egyszerű gyakorlat segítségével akár olyan jó hallgatóvá is válhatunk, mint egy profi terapeuta.

1. Figyelj teljes jelenléttel

Hoover szerint nem mindig reális, hogy minden egyes beszélgetésnél száz százalékosan jelen legyünk – de az igen, hogy tudatosan döntsük el, mikor akarunk igazán odafigyelni. Ha valaki számít neked, ha fontos a helyzet – ne sajnáld az időt és az energiát. Tedd el a telefont, csukd be a laptopot, és adj valódi figyelmet.

2. Figyelj szeretettel – Metta módra!

A Metta egy páli kifejezés, amely barátságot, jószándékot és szeretetteljes törődést jelent. Hoover szerint nem mindegy, milyen minőségű figyelemmel vagyunk jelen. Lehet hallgatni úgy is, hogy közben ítélkezünk, unjuk vagy belül már megoldásokat gyártunk – de lehet úgy is, hogy valódi érdeklődéssel, elfogadással fordulunk a másik felé. Ez utóbbi nemcsak mélyebb kapcsolódást hoz, hanem segít jobban érteni és megérteni is.

Hogyan válhatsz figyelmesebbé, mint egy terapeuta?

3. Kérdezz nyitottan!

A zárt kérdésekre jönnek a zárt válaszok: igen, nem, talán. Ha azonban nyitott kérdéseket teszel fel – például „Hogyan érezted magad ebben a helyzetben?” vagy „Mi volt a legnehezebb számodra?” –, akkor nemcsak beszélgetést indítasz, hanem azt is megmutatod, hogy tényleg figyelsz. Ráadásul a másik fél is jobban megnyílik, ha érzi, hogy kíváncsi vagy rá.

4. Figyelj a szemeddel is!

A testbeszéd sokszor többet mond, mint a szavak. Már a beszélgetés elején érdemes észrevenni, hogy a másik milyen lelkiállapotban van. Talán csak panaszkodnál egy hosszú nap után, de látod, hogy a partnered szomorú – ilyenkor érdemes félretenni a saját mondandódat, és megkérdezni: 

Olyannak tűnsz, mintha valami bántana – minden rendben?

Hoover ezt érzelmi nagyvonalúságnak nevezi – és ez az, ami egy beszélgetést valódi kapcsolattá emelhet. Ha figyelsz a másik arcára, gesztusaira, testtartására, sokkal mélyebb szinten kapcsolódhatsz hozzá, és a saját hallgatási szokásaidat is tudatosabban alakíthatod.

AJÁNLÓ: Tudtad? Egyre több gyermek küzd figyelemzavarral – Mi áll a háttérben? Szorongás, figyelemzavar, feldolgozási nehézségek – a mai gyerekek egyre nagyobb kihívásokkal néznek szembe. Dr. Bohács Krisztina intelligenciakutatóval beszélgettünk a GEM módszerről és a kognitív fejlesztés lehetőségeiről.

Fotók: Getty Images