Ezért hallgatnak sokan a viták elkerülése érdekében

rtl.hurtl.hu

2025. április 27. 11:40

A konfliktusok az élet természetes részei, de sokan rettegnek tőlük annyira, hogy inkább elnyomják saját érzéseiket. A pszichológia segít megérteni ennek okait és lehetséges következményeit.

Az élet számos területén a konfliktusok elkerülhetetlenek. Bár egyesek békés természetűek, néha mégis elkerülhetetlen egy kényelmetlen beszélgetés vagy vita egy baráttal, lakótárssal, partnerrel vagy kollégával. Az ilyen párbeszédek valójában szükségesek az erős és egészséges kapcsolatok kialakításához.

Vannak azonban, akik rendkívüli mértékben félnek a konfliktusoktól, és inkább csendben maradnak, hogy elkerüljék azokat. Számukra bármiféle szembesülés komoly szorongást vált ki, ami hosszú távon károsíthatja érzelmi jólétüket és emberi kapcsolataikat.

Ezért hallgatnak sokan a viták elkerülése érdekében
Akik félnek a konfliktusoktól inkább csendben maradnak, hogy elkerüljék azokat. // Fotók: Getty Images

Miért félnek egyesek a konfliktusoktól?

A konfliktuskerülés okai sokrétűek és összetettek. Pszichológusok szerint vannak emberek, akik természetüknél fogva kerülik a konfrontációt. Ők nagyra értékelik a békét, a harmóniát és az érzelmi stabilitást, ezért mindent megtesznek, hogy elkerüljék az ezeket veszélyeztető helyzeteket.

Mások számára a múltbeli negatív tapasztalatok meghatározóak. Azok, akik olyan környezetben nőttek fel, ahol a konfliktusok kiabálással, erőszakkal vagy érzelmi törésekkel jártak, felnőttként elkerülő mechanizmusokat fejleszthetnek ki, hogy megóvják magukat a további sérülésektől.

Szintén gyakori ok a kontrollvesztéstől való félelem: egyesek úgy érzik, hogy egy vita során elveszíthetik az önuralmukat, megbánthatnak másokat vagy véglegesen megronthatják a kapcsolatokat. Azoknál, akik erősen függnek a külső megerősítéstől vagy szociális fóbiával, alacsony önbizalommal küzdenek, különösen nagy a félelem az elutasítástól vagy az ítélkezéstől.

A konfliktuskerülés következményei

A konfliktust kerülő emberek gyakran közös viselkedésjegyeket mutatnak: igyekeznek elkerülni a kényelmetlen helyzeteket, nem fejezik ki véleményüket vagy igényeiket, és könnyen engednek másoknak a feszültségek megelőzése érdekében. Ez a folyamatos önfeladás azonban hosszú távon súlyos problémákat okozhat: csökken az önértékelés, megjelenik az érzelmi kimerültség, az identitásvesztés érzése, sőt testi tünetek – például izomfájdalmak, emésztési zavarok, krónikus fáradtság vagy szorongásos és depressziós tünetek – is kialakulhatnak.

Hogyan lehet leküzdeni a konfliktusokkal kapcsolatos félelmet?

A konfliktuskerülő minták megtöréséhez elengedhetetlen az egészséges konfliktuskezelési készségek elsajátítása. Első lépésként fel kell ismerni és megkérdőjelezni azokat az irracionális gondolatokat, amelyek a félelmet táplálják. Sokszor ezek a hiedelmek régi tapasztalatokon alapulnak, amelyek már nem érvényesek.

Fontos a magabiztos, asszertív kommunikáció gyakorlása is. A világos, tiszteletteljes önkifejezés segít abban, hogy az ember határokat húzzon anélkül, hogy támadóvá vagy alárendeltté válna. Az asszertivitás, akárcsak bármely más készség, gyakorlással fejleszthető, érdemes először alacsony kockázatú helyzetekben kipróbálni.

Szintén hasznos megtanulni az érzelmi kellemetlenség tolerálását. Bár a konfliktusok ritkán kellemesek, azok teljes elkerülése csak fokozza a tehetetlenség érzését. A stressz kezelésére olyan eszközök, mint a meditáció, tudatos légzés vagy relaxációs technikák nagy segítséget jelenthetnek.

Végül elengedhetetlen annak elfogadása, hogy a konfliktusok az emberi kapcsolatok természetes részei. Szakember segítségét kérni is hasznos lehet: egy pszichológus vagy terapeuta támogatást nyújthat a félelmek feltárásában és hatékony megküzdési stratégiák kialakításában.

Hogyan előzheted meg a családi konfliktusokat?

Az RTL sorozata, a Pokoli rokonok, bár szórakoztató formában, de számos valós családi konfliktust mutat be. A történet középpontjában álló Fejes és Guba családok kapcsolatai tele vannak feszültségekkel, félreértésekkel és kommunikációs problémákkal. Ezekből tanulva összegyűjtöttünk néhány hasznos tanácsot, amelyek a való életben is segíthetnek megelőzni vagy kezelni a hasonló családi konfliktusokat. A cikk itt elérhető.