Életmód

Nem csak a genetika számít: így kell enni, ha hosszabb ideig akar élni

rtl.hurtl.hu

2024. szeptember 28. 13:40

Nincs olyan étrend, ami mindenkinek egyaránt hatásos, viszont bizonyos mintákat követve nemcsak az élettartam, hanem az egészségben töltött évek száma is növelhető. A genetika is számít, de az alapadottságok ellensúlyozhatók a megfelelő táplálkozással és az egészségtudatos életmóddal.

Akik több fehérjét fogyasztanak, általában tovább élnek és idősebb korukban is egészségesebbek maradnak – írta a New York Times, amely arra kereste a választ, hogy milyen étrend lehet jó hatással az élethosszra.

A cikkben természetesen azt is hangsúlyozták, hogy a genetika fontos tényező, de a kutatások alapján az sem mellékes, hogy valaki hogyan éli az életét, mennyit sportol, mennyit alszik, valamint  hogyan táplálkozik.  

A fehérje fontosságát bizonyító vizsgálatok szerint a növényi alapú források jobbak, mint az állatiak: érdemes tehát a hüvelyeseket, a dióféléket, valamint a teljes kiőrlésű gabonákat előnyben részesíteni.

A fehérje kulcsfontosságú az erős izmok és csontok megőrzésében, ez pedig segíthet abban, hogy az idősek aktívak maradjanak, valamint hogy elkerüljék az eséseket és töréseket. Szakértők szerint a 65 év felettieknek naponta legalább 0,45-0,54 gramm fehérjét kellene fogyasztaniuk testtömegkilónként, ezt a mennyiséget pedig célszerű több étkezéssel bevinni.  

A fehérje mellett ügyelni kell arra is, hogy elegendő D-vitamint és kalciumot kapjon a szervezet a csontok egészségének megőrzése érdekében. A tej, valamint a dúsított növényi tejek, a narancslé és gabonafélék mindkét tápanyag esetében jó források lehetnek. A kalcium joghurtban, sajtban, tofuban, babban és zöld leveles zöldségekben is megtalálható. A D-vitamin nagy része származhat napsugárzásból, de az olyan élelmiszerek is megfelelő források lehetnek, mint például a hal, a gomba vagy a tojás.

A legjobb, ha a különböző vitaminokat és nyomelemeket élelmiszerrel visszük be, a táplálékkiegészítők szedése előtt érdemes orvossal konzultálni.

A New York Times cikke szerint a gyümölcsök, a zöldségek, a teljes kiőrlésű gabonák és más növényi élelmiszerek (például a diófélék és a hüvelyesek) gazdagok úgynevezett polifenolokban, antioxidáns és gyulladáscsökkentő vegyületekben, amelyek egyes kutatások szerint támogathatják az egészséges öregedést.

A kávé például a polifenolok fő forrása. A napi három-öt csésze kávé csökkenti a 2-es típusú cukorbetegség, a szívbetegségek, néhány ráktípus, a Parkinson-kór, a kognitív hanyatlás és a korai halálozás kockázatát. A zöld teának hasonló előnyei lehetnek.

A kutatók más, polifenolban gazdag élelmiszereket (bogyókat, sötétzöld levelű zöldségeket, avokádót és extra szűz olívaolajat) is összefüggésbe hoztak az egészségügyi előnyökkel, beleértve a hosszabb élettartamot és az agy egészségének javítását.

Az is kiderült, hogy a telítetlen zsírtartalmú étrendeket követők esetében alacsonyabb a halálozás, a zsíros halak pedig, mint például a lazac, a tonhal, a szardella és a szardínia gazdagok omega-3 zsírsavakban, amelyek jobb agyi egészséghez és hosszabb élettartamhoz vezethetnek.

A kutatók továbbra sem ajánlják, hogy sok feldolgozott élelmiszert fogyasszanak az emberek: ilyenek például a hot dog, a csirkekészítmények, az üdítők, valamint a pékáruk. 

Egyre több a bizonyíték ugyanis arra, hogy ezeknek a termékeknek a túlzott fogyasztása összefüggésbe hozható a szívbetegségekkel, a 2-es típusú cukorbetegséggel, a demenciával, valamint a rövidebb élettartam kockázatával.

A termékek szénhidráttartalma vércukorszintugrásokhoz vezethet, idővel pedig ezek a kiugrások növelhetik a 2-es típusú cukorbetegség, valamint a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát. Sok ultrafeldolgozott élelmiszer magas nátrumtartalommal is bír, ami hozzájárulhat a magas vérnyomáshoz.

A New York Timesnak nyilatkozó orvos azt mondta, hogy tanulmányozta már a mediterrán étrendet, a növényi alapú étrendet, valamint az egészséges táplálkozásra vonatkozó szövetségi irányelveken alapuló étrendeket is, és szerinte mindegyik alkalmas arra, hogy növelje az élettartamot.

Mint megírtuk, egy másik kutatás szerint 

a genetika mindössze 20-30 százalékban befolyásolja azt, meddig élhetünk, éppen ezért pedig fontos kialakítani a jó szokásokat. 

A helyes étkezésen és a testmozgáson kívül még úgy is meghosszabbíthatjuk az életünket, ha különösen odafigyelünk testünkre. Ezért pedig érdemes rendszeren szűrővizsgálatokra, diagnosztikára járnunk, sőt időnként akár a saját pénzünkből is áldozni arra, hogy megvizsgáltassuk magunkat. Azonban vigyázzunk: a túl sok adat miatt néha túl tudjuk aggódni magunkat: aki pedig DNS-teszthez folyamodik, annak fel kell készülnie arra, hogy olyan eredményeket is kaphat, amelyek nem a legrózsásabbak.

#Életmód#genetika#egészség#étrend#egészséges táplálkozás#diéta#mediterrán diéta#ma

Címlapról ajánljuk