Kicselezhetjük a genetikát? Hosszabb ideig élhetünk, ha így változtatunk az életünkön
2024. augusztus 19. 14:14
Sokkal kevésbé befolyásolja a genetika a várható élettartamunkat, mint hinnénk. Ha igazán hosszú ideig akarunk élni, akkor az életstílusunkon kell változtatnunk – mutatjuk, hogyan.
A mindennapjainkon kell változtatni, ha lassabban akarunk öregedni, nem elég a genetikában bízni, írja a GQ cikke, ami arra figyelmeztet: sokan tévesen azt gondolják, hogy a genetika határozza meg várható élettartamunkat, és arra az embernek nincs befolyása.
Ám kiderült, hogy a genetika mindössze 20-30 százalékban befolyásolja azt, meddig élhetünk, éppen ezért pedig fontos kialakítani a jó szokásokat. Ez a téma 2022-ben kapott nagyobb figyelmet, amikor Chris Hemsworth színész elárulta, hogy egy olyan genetikai rendellenességgel él, amely megnöveli az Alzheimer-kór kockázatát, és amely csak a lakosság 2-3 százalékában van jelen.
Neki is azt javasolták a szakemberek, hogy rendes étrenddel, testmozgással, és stresszkezeléssel próbálja ellenpontozni a genetikai kockázatot: ezek ugyanis sokkal többet nyomnak a latban, mint az, hogy mire tesz minket érzékennyé egy-egy génünk.
Ismerd meg önmagad!
A helyes étkezésen és a testmozgáson kívül még úgy is meghosszabbíthatjuk az életünket, ha különösen odafigyelünk testünkre. Ezért pedig érdemes rendszeren szűrővizsgálatokra, diagnosztikára járnunk, sőt időnként akár a saját pénzünkből is áldozni arra, hogy megvizsgáltassuk magunkat. Azonban vigyázzunk: a túl sok adat miatt néha túl tudjuk aggódni magunkat: aki pedig DNS-teszthez folyamodik, annak fel kell készülnie arra, hogy olyan eredményeket is kaphat, amelyek nem a legrózsásabbak.
A GQ-nak Gary Small orvoskutató azt mondta: „Beszélni kell a háziorvossal a DNS-teszt előtt, és meg kell kérdezni, hogy annak mi értelme lenne. Aztán magunkat kell megkérdezni arról, hogy mit kezdünk az így megszerzett információról magunkról. Képesek leszünk életstílust változtatni? Ez elég nehéz lehet” – figyelmeztetett.
Nem csak a fizikai egészség a fontos
A lap által megkérdezett szakértők hangsúlyozták: ha esetleg genetikai problémával élnénk, a kockázatok csökkentésére a fizikai egészség megőrzése mellett hasznos lehet az is, ha mentálisan is mindig topon vagyunk.
Épp ezért a társasági élet, a párkapcsolatok, valamint a családi életünk is befolyásolhatják azt, mennyire jöhetnek ki a jövőben genetikai problémáink, vagy hogy mennyi ideig élhetünk. A vitaminok mellett ugyanis fontos az is, hogy jó kapcsolatot ápoljunk szeretteinkkel.
Nyitókép: Getty Images