Éhség és szívdobogás: Az alacsony vércukorszint veszélyei
2025. február 19. 15:00
Érezted már, hogy korog a gyomrod, és közben hevesen ver a szíved? Lehet, hogy az alacsony vércukorszint áll a háttérben. Utánajártunk az éhség és a szívdobogás közötti kapcsolatnak, megtudhatod, hogyan előzheted meg ezeket a kellemetlen tüneteket.
Ugye veled is előfordult már, hogy kimaradt egy étkezés, és hirtelen elkezdett hevesebben verni a szíved? A gyomorkorgás mellett az éhség néha más, meglepő tüneteket is okozhat, köztük a szívdobogás érzését. De miért történik ez, és mit tehetsz ellene? Olvass tovább, hogy megtudd!
Az éhség és a vércukorszint kapcsolata
A szervezet fő energiaforrása a glükóz, amit az elfogyasztott ételekből nyerünk. Amikor több órán át nem eszel, a vércukorszinted csökkenni kezd, ami hipoglikémiához, vagyis alacsony vércukorszinthez vezethet. Ez a állapot számos kellemetlen tünetet okozhat, mint például:
- Szédülés
- Izzadás
- Gyengeség
- Szapora szívverés, szívdobogás
Mi okozza a szívdobogást, ha éhes vagy?
Amikor a vércukorszinted leesik, a tested stresszreakciót indít be: felszabadul az adrenalin, amely segít energiát mobilizálni. Ez a hormon felelős a gyorsult szívverésért és az éhség okozta kellemetlen tünetekért. Hosszútávon az ismétlődő hipoglikémia növelheti a szívbetegségek kockázatát. Magyarországon vezető halálokok a szív- és érrendszeri betegségek, amelyek a mozgásszegény életmód, a helytelen étkezés és a dohányzás miatt is kialakulhatnak. Arra általában felfigyel a világ, amikor egy fiatal élsportoló hirtelen rosszul lesz és összeesik például egy mérkőzés alatt. A szívhalálból még van visszaút, mondta Dr. Benke Kálmán szívsebész szakorvos, a Semmelweis Egyetem Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinikájának osztályvezető-helyettese a Reggeliben. Szívhalál általában ritmuszavar miatt alakulhat ki, aminek egyik tünete a palpitáció, azaz a heves szívdobogás. Ezek a tünetek: a szívritmuszavar akár szívhalálhoz is vezethetnek:
Hogyan előzd meg az éhség miatti szívdobogást?
Ha gyakran tapasztalod ezt a kellemetlen érzést, próbáld ki az alábbi tippeket:
- Ne hagyj ki főétkezéseket! Egy rendszeres étrend stabilizálja a vércukorszinted.
- Egyél lassan felszívódó szénhidrátokat! A teljes kiőrlésű gabonák, zöldségek és fehérjedús ételek hosszabb ideig biztosítanak energiát.
- Legyen nálad egy kis harapnivaló! Egy marék dió vagy egy banán gyors segítséget nyújthat.
- Figyelj a folyadékfogyasztásra! A kiszáradás is hozzájárulhat a szívdobogás érzéséhez.
AJÁNLÓ: Az esti rutin nagy hatással van arra, hogyan alszol, és hogyan érzed magad másnap. Az egészséges alvási szokások kialakítása kulcsfontosságú a testi-lelki jóléted szempontjából, hiszen a stresszes esték akadályozhatják az elalvást, megzavarhatják az alvásciklust, és hosszú távon káros hatással lehetnek az egészségedre. Így aludd ki magad végre jól: 10 tipp a jó alváshoz!
Mikor fordulj orvoshoz?
Ha rendszeresen tapasztalsz szívdobogást, szédülést vagy egyéb kellemetlen tüneteket, mindenképp konzultálj orvosoddal! Ha pedig a szívdobogás mellé mellkasi fájdalom, légzési nehézség vagy ájulás is társul, azonnal keresd fel a sürgősségit! Alvászavar, pulzusemelkedés, szédülés – ezek lehetnek a kiégés első jelei Dr. Kegye Adrienne, háziorvos szerint. A tartós kiégés következtében nemcsak az immunrendszer károsodik – ami hajlamossá tesz bennünket a gyakori, kisebb betegségekre –, hanem komolyan megnő az esélye a súlyos egészségi problémák kialakulásának is, beleértve a szív- és érrendszeri betegségeket - figyelmeztetett a Reggeliben az orvos.
A tested mindig jelez, ha valami nincs rendben – hallgass rá, és biztosítsd neki a megfelelő energiát! 😊
Fotók: Freepik