Erre a súlyos betegségre utalhat a gyakori izomrángás
2024. április 7. 6:28
Fontos odafigyelni a jelekre, főleg amíg a betegség, ha súlyos is, életmódváltással kezelhető.
Számos dolgot jelezhet az izomrángás: lehet, hogy csak megerőltettük magunkat edzés közben, nem fogyasztottunk elég folyadékot, de tápanyaghiány is állhat a háttérben. A súlyosabb lehetőségek között szerepel a krónikus vesebetegség.
Mint a Health Digest írja, ilyenkor a vesénk nem tudja megfelelően eltávolítani a felesleges folyadékot és salakanyagot a szervezetünkből, megemelkedik a kálium- és foszforszint, és további komplikációk léphetnek fel, így vérszegénység, depresszió, étvágytalanság, a fertőzések megnövekedett kockázata. Az izomgörcsök hátterében a kalcium-foszfor egyensúly felborulása állhat.
A szervezetben felhalmozódó anyagcseretermék károsíthatja az idegeket és izmokat, aminek eredménye rángás, gyengeség, görcs, izomfájdalom. A tünetek közt szerepelhet szúró érzés a bőrön, a test bizonyos területeinek érzéketlenné válása, a nyugtalan láb szindróma, lehangoltság és zavarodottság.
A vesebetegség tüneteit szakértők szerint könnyű összetéveszteni más betegségekével, ráadásul a vesebetegek általában csak nagyon késői stádiumban okozhatnak érezhető tüneteket,
amikor a veseműködés már leáll, vagy nagy mennyiségű fehérje jelenik meg a vizeletben. Nem szabad tehát figyelmen kívül hagyni az olyan figyelmeztető jeleket, mint a fáradtság, gyengeség, kimerültség, alvásproblémák, a száraz, viszkető bőr, gyakori vizelési inger (különösen éjszaka), véres vizelet, szem körüli puffadás, duzzadt boka és láb, valamint az említett izomrángás.
Az is növelheti a krónikus vesebetegség kockázatát, ha a családban előfordult vesebetegség, magas vérnyomás, diabétesz, elhízás, szívbetegség. A krónikus vesebetegség diagnosztizálása vér- és vizeletvizsgálattal, ultrahanggal, MRI- és CT-vizsgálattal, szövettani mintavétellel történhet. Életmódváltással, gyógyszerrel, esetleg dialízissel kezelhetők a tünetek, és javítható a beteg életminősége, előrehaladott állapotban viszont veseátültetésre is szükség lehet.
A vesebetegség kezelésében segíthet a nátriumbevitel korlátozása, a csökkentett fehérjetartalmú étrend, a foszfor- és káliumbevitelre való odafigyelés, a dohányzásról való leszokás, az alkoholfogyasztás csökkentése, az egészséges testsúly megőrzése, a rendszeres mozgás és a vesét károsító gyógyszerek (pl. nem szteroid gyulladáscsökkentők) szedésének abbahagyása.
Az izomgörcsökkel szemben pedig az óvatos nyújtás, masszázs, meleg fürdő, kényelmes cipő viselése és megfelelő folyadékbevitel hozhat megkönnyebbülést.
2040-re ez lesz az egyik leggyakoribb halálok
Másfélmillió vesebeteg van Magyarországon, de közülük tízből kilencen nem tudnak az állapotukról. A szűrővizsgálatok fontosságára hívták fel a figyelmet a Vese Világnapja alkalmából – erről a Híradóban számoltunk be.
Nyitókép (illusztráció): MTI/Koszticsák Szilárd