Belföld

Vizsgálják a szamárköhögéses járványügyi szakember ügyét, de nem tervezik az egészségügyi dolgozók ismétlő oltását

rtl.hurtl.hu

2024. június 26. 10:00

Ha indokolt lenne az oltás, arról az intézmények egyedileg dönthetnek, de erre nincs forrás.

Mint arról beszámoltunk, egy fővárosi kormányhivatal munkatársa köhögve, de maszk nélkül végzett járványügyi ellenőrzést múlt hétfőn a Gottsegen György Országos Kardiovaszkuláris Intézet (GOKVI) intenzív részlegén, majd két nap múlva bejelentette, hogy szamárköhögéssel kezelik. Ezután a Semmelweis Egyetem Tűzoltó utcai gyermekklinikáját is felkereste, de ott nem találkozott betegekkel, írta a Népszava.

Nem tervezik az egészségügyben dolgozók ismétlő oltását szamárköhögés elleni szérummal – közölte a Népszava kérdésére a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK).

Az NNGYK a nemleges választ azzal indokolta: nem ismert olyan tudományos adat, amely azt bizonyítaná, hogy az egészségügyi dolgozók széleskörű oltása hatékony védelmet nyújtana a betegség terjedése ellen, illetve, hogy mindez milyen mértékű védelmet biztosítana az újszülöttek, csecsemők fertőzésének megelőzésére.

Az NNGYK hozzátette: az tudományosan igazolt, hogy a felnőttkori ismétlő oltás kiváltotta védelem gyorsan csökken. Az ismételt újraoltások esetén ez a csökkenés még kifejezettebb, azaz az újraoltás viszonylag rövid távú védettséget ad. Ezért az egészségügyi dolgozók kampányszerű oltása nem tervezett. Ám ha mégis indokolt, akkor a dolgozók oltásáról az intézmények egyedileg intézkedhetne, írta a hivatal.

A lap több kórházban is érdeklődött, tervezik-e dolgozóik szamárköhögés elleni újraoltását, ám mindenütt azt mondták: erre nincs forrásuk, amúgy is költségvetési felügyelő „segíti” a gazdálkodásukat. 

A Népszava úgy értesült: a Gottsegen György Országos Kardiovaszkuláris Intézetben történt incidens után, a kontaktuskutatást követően hozzáláttak az oltásigények felméréséhez és elrendelték az oltóanyag beszerzését is.

Az, hogy végül a csecsemők közül hányan betegedhettek meg a járványügyi ellenőr miatt, csak a két-négy hetes lappangási idő után derülhet ki, írják.

Az esetről az RTL Híradó is beszámolt:


Nyitókép: RTL

#Belföld#szamárköhögés#fertőzés#maszk nélkül#csecsemők