Belföld

Orbán, Putyin és az AfD nagyon egy – hangzott el a német közmédia riportjában egy rejtett kamerás felvételen, amit az orbáni propagandáról készítettek

rtl.hurtl.hu

2024. május 30. 18:55

Az egész magyar nyelvű médiát érintő jelenségekről sajnos nem a magyar közmédia, hanem a német forgatott dokumentumfilmet.

Dokumentumfilmet forgatott a német közszolgálati televízió (ZDF) arról, hogyan és miből működik a Megafon, a Mathias Corvinus Collegium (MCC), valamint általában hogyan működik az Orbán-rendszer propagandája belföldön és az EU-ban.

A Die Spur (A nyom) című műsor Propaganda-Angriff auf die EU – Wie Orban seine Ideologie verbreitet (azaz Propagandatámadás az EU ellen – Hogyan terjeszti Orbán az ideológiáját) címmel közölt egy félórás adást, amelyhez Budapesten, Brüsszelben és Bécsben is forgatott a stáb, szúrta ki a Telex.

A műsor az amerikai republikánusoktól importált CPAC Hungary konferenciával kezdődik, ahová a német köztévé riporterét be sem engedték, hasonlóan a magyar sajtó kormányfüggetlen részéhez. Ezután vesézik ki a Megafont, valamint annak közpénzes finanszírozását.

A téma azért is különösen releváns a német közönség számára, mert a Megafon januárban összehangolt lejáratókampányt indított Németország ellen, amelyre alig több mint egy hét alatt 10,5-11 millió forintot költöttek.

Peter Kreysler és Svea Eckert riporterek Garamvölgyi Flóra újságíró segítségével járják körül a témát: láthatunk részleteket a Megafon és a Patrióta adásaiból is. Külön figyelmet kapnak a megafonos Bohár Dániel álíltásai, amelyek Németországról, többek között a német foglalkoztatottságról és a német sajtószabadság minőségi romlásáról szólnak – ezeket meg is cáfolják.

Kreysler a műsorban személyesen is találkozik egy másik megafonossal, Déri Stefivel, akitől interjút is kér. Déri azt mondja, hogy ezt a központ vezetőségével kell jóváhagyatni, akik viszont nem válaszolnak a német riporter levelére.

A műsor emellett röviden bemutatja a nézőknek Magyarország elmúlt 14 évét, az első kétharmadtól az uniós jogállamisági eljárás megindításáig. Erről többek között Daniel Freund is beszél, akivel mi is készítettünk interjút.

Rejtett kamerán beszéltek Putyin és Orbán összefonódásáról

Kreysler ezután bemutatta, hogy rejtett kamerával látogatott el a szintén közpénzzel kitömött MCC brüsszeli központjába, amelynek vezetőjével, Frank Füredivel korábban mi is beszéltünk. Itt egy kitakart arcú, német szélsőjobboldali AfD-hez tartozó politikussal beszélget, aki azt mondja:

Orbán, Putyin és az AfD nagyon egy.

Szó esik az osztrák Modul Egyetemről is, amelyet az MCC 2023-ban vásárolt meg. Inkognitóban beszél egy tanár arról, hogy mindenkit megdöbbentett, amikor felvásárolták a progresszív egyetemet. Elmondása szerint nem sokkal az MCC hatalomátvétele után elkezdtek szélsőjobboldali, Putyin-barát előadókat meghívni, majd a tanári kart is velük töltötték fel. Az MCC hivatalos emailben azt válaszolta a ZDF-nek, hogy az egyetemen nagyon fontos „a vélemények sokszínűsége” és a „konstruktív viták”.

Felvázolják az MCC finanszírozását is: a központ a Mol olajcég részvényeinek tíz százalékát birtokolja, ezért csak az osztalékokból több tízmillió euró érkezhet évente a cég felől. A Mol pedig túlnyomó részben orosz olajjal gazdálkodik, aminek a 2022-es embargóját Orbán Viktor megvétózta.

A ZDF teljes riportját német nyelven itt lehet megnézni. Abbana  fentieken kívül megszólal még Petri Sarvamaa EP-képviselő is, aki aki elvenné Magyarország szavazati jogát az Európai Tanácsban. Vele szintén készítettünk interjút.

Korábban az RTL Híradó mutatta be, hogy több mint hárommilliárd forintot költöttek fizetésekre tavaly a kormány által létrehozott közalapítványok kuratóriumaiban. A Mathias Corvinus Kollégium kuratóriumának tagjai például átlagosan havi 2,5 millió forintot kerestek. A közpénzek átláthatóságért küzdő Transparency International szerint a közalapítványok kifizetőhelyként működnek:

Nyitókép: ZDF / cpachungary.com

#Belföld#németország#közmédia#eu#orbán viktor#MCC#közpénz#megafon#propaganda#lejáratás#brüsszel#egyetem#cpac