Vitézy Dávid: Orbán szereti Budapestet, a fővárossal szembeni ellenséges politika Lázárhoz köthető
2024. május 28. 13:28
Terjedelmes interjút adott a 24.hu-nak az LMP főpolgármester-jelöltje, a beszélgetés során szó esett többek között Orbán Viktorról és Lázár Jánosról is, valamint arról, hogy kaphat-e több pénzt Budapest, ha őt megválasztják a város élére.
Vitézy Dávid, korábbi államtitkár, az LMP jelenlegi főpolgármester-jelöltje az interjúban elmondta, hogy sosem volt teljesen elkötelezett a NER (Nemzeti Együttműködés Rendszere) iránt, hanem inkább a szakmai munka és Budapest fejlődése vezérelte, emiatt vállalt szerepet korábban Orbán Viktor kormányában. Az utóbbi időben azonban kiábrándult a kormányzati rendszerből, mivel úgy érezte, hogy már nem tud érdemi szakmai munkát végezni abban a közegben.
Vitézy szerint a 2022-es választások után egyértelművé vált, hogy a kormányzattal már nem lehet elérni az általa kívánt eredményeket. Több kollégáját is többször elbocsátották, ami tovább erősítette benne a felismerést, hogy a jelenlegi politikai környezetben nem tud hatékonyan dolgozni.
Bár elismeri Orbán Viktor felelősségét a kormány döntéseiért, különösen Budapesttel szemben, Vitézy szerint a fővárossal szembeni ellenséges politika főként Lázár Jánoshoz köthető, de mindez Orbán engedélyével történik.
Vitézy említést tett arról, hogy a MÁV és a Volánbusz megújítására vonatkozó felkérést nem utasíthatta vissza, mivel ez egy életre szóló lehetőség volt a szakmájában. Azonban Lantos Csaba megjelenésével és a kormányzati pozíciójának megszűnésével arra kényszerült, hogy újraértékelje helyzetét. Most ellenzéki politikusként támogatja Budapest fejlődését, és nem zárja ki az együttműködést sem a jelenlegi városvezetéssel, sem más politikai szereplőkkel, ha az a város érdekeit szolgálja.
Az interjúban Vitézy kritizálta a kormányzat több intézkedését, beleértve a CEU elüldözését és a menekültellenes politikát, de úgy érezte, hogy állami cég vezetőjeként ezekkel a kérdésekkel nyilvánosan nem kellett foglalkoznia. Vitézy hangsúlyozta, hogy szakmai szempontokat szem előtt tartó várospolitikusként továbbra is Budapest fejlődését tartja a legfontosabbnak. Vitézy részletesen beszélt a karrierjéről, a politikai nézeteiről és jövőbeli terveiről is.
- A CEU-ról: Vitézy szerint a CEU elűzése nagy veszteség volt Budapest számára, mivel hozzájárult a város „nemzetközisége” és minősége javításához. Bár ő maga is tanított ott vendégelőadóként, úgy érezte, hogy szakmai feladatai miatt nem helyes nyilvánosan tiltakoznia a döntés ellen, mivel nem érintette közvetlenül a munkáját.
- A politikai nézeteiről: nem tartja magát jobboldalinak, inkább centrista, várospolitikai értelemben pedig zöld. Szerinte munkájában mindig szakmai kérdésekre koncentrált, nem politikai nézetekre. Példaként említette, hogy a Budai Vár fideszes renoválása kapcsán is kritikát fogalmazott meg, ha az nem szolgálta a városi terek közösségi funkcióját.
- A zöldpolitikáról: Vitézy zöldpolitikusként definiálta magát, és hangsúlyozzt, hogy mindig is a közösségi közlekedés fejlesztésén dolgozott. Szerinte a MÁV modernizálása és a vasútfejlesztés kulcsfontosságú, és úgy véli, hogy ez a zöldpolitika egyik legfontosabb eleme. Hangsúlyozza, hogy a zöldpolitika rendszerszintű megközelítést igényel, és nem korlátozódhat csak a látható zöld elemekre, mint a fák megóvása.
- Az LMP-ről és a zöld identitásról: Vitézy elmondta, hogy az LMP támogatását jónéven vette, mivel a zöldpolitika mindig is fontos volt számára. Ugyanakkor elismerte, hogy vannak nézetkülönbségek, például a Déli körvasút beruházás kapcsán, ahol egyes LMP-s képviselők ellenzik a projektet, míg ő támogatja azt, mivel hosszú távon csökkentené a szén-dioxid-kibocsátást és javítaná a közlekedést.
- Kapcsolatáról Orbán Viktorral: Kritikus Orbán Viktorral szemben, különösen azért, mert két fontos projektje (BKK és BFK) végül kudarcot vallott a kormányzati politika változásai miatt. Úgy érzi, hogy Orbán politikai sikerei ellenére a nagy állami rendszerek modernizálása terén bátortalanság jellemzi a kormányt, és a hosszú távú reformokat gyakran feláldozzák a rövid távú politikai célok érdekében.
- Jövőbeli terveiről és politikai stratégiájáról: Vitézy a főpolgármesteri pozícióért indul, de nem zárta ki az együttműködést semelyik politikai erővel, kivéve a Mi Hazánk Mozgalmat. Szerinte Budapest jövőjét nem a pártpolitikai harcok, hanem a városfejlesztési szakpolitikák határozzák meg. Fontosnak tartja a magántőke bevonását a városfejlesztésbe.
- Véleménye más politikusokról: Pozitívan nyilatkozott Őrsi Gergelyről, a II. kerület polgármesteréről, aki szerinte kiváló példája a konszenzusépítő várospolitikusnak. Ezzel szemben Niedermüller Pétert, Erzsébetváros polgármesterét kritizálta, mert szerinte nem sikerült érdemi változásokat elérnie a kerületben.
- A választási esélyekről: Vitézy hisz abban, hogy van esélye megnyerni a főpolgármesteri választást, és bár jelenleg a közvélemény-kutatások szerint Karácsony Gergely előnyben van, látja a trendeket és bízik abban, hogy a választók változást akarnak.
Fotó: MTI / Illyés Tibor