Bicskei gyerekotthont vizsgáló bizottság: súlyos felelősség terheli a fővárost
2024. április 18. 22:06
Három javaslatot fogadott el a bicskei gyermekotthonban történteket vizsgáló eseti bizottság a gyermekek védelme érdekében.
A vizsgálat során bebizonyosodott, hogy súlyos felelősség terheli a 2013-ig fenntartó fővárosi önkormányzatot, majd a korábban Balog Zoltán minisztériuma alá tartozó állami fenntartót is abban, hogy nem lett következménye a bicskei gyerekotthonban történtek 2011-es bejelentésének – mondta Kiss László, Óbuda polgármestere a bicskei gyerekmolesztálási ügyet és körülményeit vizsgáló eseti bizottságban.
Kiss arról is beszélt, hogy a molesztálással meggyanúsított igazgatót a rendőrségi eljárás idején sem függesztették fel, és bizonyíthatóan rendelkezésre álltak olyan információk, amelyek alapján a gyermekek és a bejelentők védelmének érdekében a főváros vezetésének be kellett volna avatkoznia az ügybe.
V. János a bicskei gyermekotthon igazgatójaként 2004 és 2016 között legalább tíz kiskorú fiút zaklatott. A zaklatásokat 2016 októberében az RTL Házon kívül című műsora tárta fel A volt igazgatót 2019-ben jogerősen nyolc év fegyházbüntetésre ítélték. Az ügy azután került ismét elő, hogy a helyettese kegyelmet kapott, amibe belebukott Novák Katalin köztársasági elnök.
A bizottság csütörtöki záróülésén elfogadták az elkészült jelentést. A 444.hu cikke szerint a Fidesz képviselői és a tizenegy behívott személy – köztük Áder János testvére, Pölöskei Gáborné, a főváros Gyermekvédelmi Főosztályának egykori vezetője és Tarlós István egykori főpolgármester – nem jelentek meg. Utóbbi viszont levélben válaszolt a bizottság kérdéseire: azt írta, a főpolgármesteri átadás-átvétel kapcsán nem kapott külön információkat az intézményről, de megítélése szerint ez nem felróható Demszky Gábornak – abban viszont lehet felelőssége, hogy az igazgatót készen kapták – közölte Tarlós.
A jelentés szerint az intézmény nem rendelkezett saját gyermekvédelmi irányelvvel és jelzőrendszerrel, és nem igazolható, hogy az otthon dolgozói kaptak volna képzést arról, hogyan vegyenek észre és kezeljenek egy esetleges szexuális visszaélést. Ez csak 2017-ben változott meg.
Bagdy Gábor volt főpolgármester-helyettes is írásban válaszolt, ő volt az, aki V. János fővárosi kitüntetését előterjesztette. Azt állította, személyesen nem ismerte az igazgatót, a díj átadása kapcsán érzett személyes felelőssége pedig „rossz érzésekkel” tölti el.
A Bárczy-díjat Szentkirályi Alexandra főpolgármester-helyettesként adta át 2015-ben V. Jánosnak, a bicskei gyermekotthon pedofil igazgatójának, akit 2019-ben ítéltek el. A Fókusznak nemrég az az egykori KDNP-s főpolgármester-helyettes, Bagdy Gábor azt mondta: az ártatlanság vélelme miatt kezdeményezte a bicskei igazgató kitüntetését.
A bizottság végül három javaslatot fogadott el az Énbudapestem szerint:
- a fővárosi önkormányzat az erőszakos és szexuális cselekmények áldozatai számára hozzon létre bejelentő felületet;
- konzultációs fórumok létrehozása a pedofil és szexuális bűncselekmények áldozatainak segítésére és a hozzátartozók tájékoztatására;
- a fővárosi önkormányzat szervezzen akkreditált képzéseket, tanácskozásokat, konferenciákat a bűnmegelőzés és az áldozatsegítés témakörében az állami és önkormányzati szervekkel, valamint a szexuális zaklatás ellen küzdő, a jelzőrendszer megerősítésén tevékenykedő civil közösségek bevonásával.
Nyitókép: MTI/Bruzák Noémi