A magyar civilek több lábon állnak, de nem örülnek a Soros-alapítványok kivonulásának
2023. augusztus 14. 21:25
A Telex által megkérdezett szervezetek mind azt mondták, hogy költségvetésük kisebb része származik a Nyílt Társadalom Alapítványok támogatásaiból.
Mint korábban megírtuk, a Soros György által létrehozott Nyílt Társadalom Alapítványok (OSF) kivonulnak az EU-ból, mert úgy gondolják, hogy az uniós intézmények is jelentős összegeket fordítanak azokra az ügyekre – emberi jogok, szabadság, sokszínűség – amivel ők is foglalkoznak. A Telex több magyarországi civil szervezetet is megkérdezett, amelyek részesültek az OSF támogatásaiból, hogy hogyan érinti őket a bejelentés.
Martin József Péter, a Transparency International Magyarország ügyvezető igazgatója azt mondta, a döntés nem érinti jól őket, de nem is drámai a helyzet. Az elmúlt években bevételeik 15-20 százalékát tették ki az OSF támogatásai. Martin hangsúlyozta: ezek nem adományok, hanem az uniós pályázatokhoz hasonlóan konkrét projektekre kaptak támogatásokat.
Bodoky Tamás, az Átlátszó főszerkesztője szerint az OSF kivonulása már egy-két éve napirenden volt, ezért nem érintette őket váratlanul a bejelentés. Az oknyomozó portál 2011-es alapítása óta évente átlagosan 30 millió forintot kaptak Soros György alapítványaitól, míg az Átlátszó teljes évi költségvetése kb. 200 millió forint. Az elmúlt években igyekeztek finanszírozásuk nagyobb részét mikroadományokra és a személyi jövedelemadó 1 százalékára alapozni, jelenleg ez adja költségvetésük több mint felét.
A Háttér Társaság projektvezetője, Dombos Tamás közölte: az egyesületük működtetésében az OSF támogatása nem meghatározó, tavaly mintegy 10 százalék volt, de korábban több olyan év is előfordult, amikor egyáltalán nem kaptak támogatást az alapítványoktól. Abban is bíznak ugyanakkor, hogy a döntés nem végleges, hiszen a magyar kormány és az LMBTQI-kérdés kapcsán egészen biztosan nem áll meg az az érvelés, hogy az uniós kormányok jelentős forrásokat fordítanak az emberi jogok, a szabadság és a pluralizmus védelmére.
Kováts Andor, a Menedék Egyesület elnöke azt mondta, hogy az elmúlt öt évben költségvetésük mintegy két százalékát biztosította az OSF-től érkező támogatás, az együttműködésük alkalmi, konkrét projektekhez kapcsolódó volt. Ettől függetlenül szomorúak lennének, ha elvesztenének egy megbízható, szakmailag felkészült donort, melynek segítségével hiánypótló feladatokat tudnak ellátni. Az Ukrajnából menekült gyerekek iskolai beilleszkedését segítő programjukat is az OSF támogatta.
Az OSF támogatásából részesül Magyarországon többek közt a jogvédő Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) és a Magyar Helsinki Bizottság, a korrupcióellenes K-Monitor, a Direkt36 oknyomozó portál, az Eötvös Károly Közpolitikai Alapítvány, valamint a női jogokat képviselő Nők a Nőkért Együtt az Erőszak Ellen Egyesület (NANE) és a Patent Egyesület is – emlékeztet a Telex.
Nyitókép: MTI / Balogh Zoltán