A magyar szuper-titkosszolgálat szerint nem hallgatta le Orbánékat az Egyesült Államok
2023. május 2. 19:08
A Nemzeti Információs Központ szerint a Pantagon-iratokban a magyar fél hivatalos álláspontját a készítők megfelelően és pontosan mutatták be.
„Egyértelműen megállapítható, hogy nem került sor a magyar kormány lehallgatására” – közölte a Nemzeti Információs Központ (NIK), vagyis a Rogán Antal minisztériuma által felügyelt szuper-titkosszolgálat a jelentésében, amely az Országgyűlés Nemzetbiztonsági Bizottságának április 19-i ülésén hangzott el.
A hvg.hu szerint a NIK-nek arról kellett nyilatkoznia, hogy mi igaz a Pentagon-iratokban említett magyar vonatkozású információkból.
A kiszivárgott iratokban három alkalommal is feltűnik Magyarország.
- Először, amikor az irat a szövetségesi együttműködés keretében jelöli Magyarországot, amely – a délkeleti zászlóalj harccsoport részeként – teljesíti vállalt szövetségesi feladatait. Kovács Zoltán András dandártábornok, a NIK főigazgatója szerint ebben semmi újdonság nincs, erről a sajtó is tudósított.
- Másodsorban egy „Szigorúan titkos!” minősítésű jelentés szerint „a magyar miniszterelnök, Orbán Viktor február 22-én egy politikai stratégiai ülésen az Egyesült Államokat jelölte meg pártja három fő ellenfele egyikeként”. Ehhez sem kellett nagy titkosszolgálati akció, mert ezt a Magyar Nemzet szellőztette meg.
- A harmadik ilyen pedig az volt, hogy „a Horvát Fegyveres Erők 14 darab Mi-8 HP típusú helikopter szállítását tervezik Ukrajnába idén márciusban. Az ukrán pilóták a helikoptereket a magyar légtéren keresztül tervezik szállítani”. A NIK-főigazgató ezt is cáfolta.
Kovács Zoltán András szerint „az eddig ismertté vált dokumentumok alapján közvetlen magyar érdeksérelem nem merült fel, azonban a szivárogtatásból következő és az egész szövetségi rendszert érintő biztonsági kihívások Magyarországra is kihatnak”, de ezt szerinte a titkosszolgálatok kezelik.
A főigazgató szerint emellett „a nyilvánosságra kerülő dokumentumokban a magyar fél hivatalos álláspontját a készítők megfelelően és pontosan mutatták be, az iratok pedig hazánk szempontjából negatívan értékelhető elemet nem tartalmaztak”.
A NIK jelentése egyébként itt elolvasható.
Nyitókép: AP/Pablo Martinez Monsivais.