Negyvenezren várnak valamilyen műtétre Magyarországon

rtl.hurtl.hu

2023. április 11. 13:30

Kétszer olyan hosszúak a várólisták, mint a járvány előtt.

Csaknem negyvenezren voltak márciusban a műtéti várólistákon, tudta meg a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelőtől (NEAK) a Napi.hu. A várakozók száma nem nőtt februárhoz képest.

Az adatok a kötelező várólistákra vonatkoznak, amelyek vezetését 13 beavatkozás esetében írja elő a törvény. További hatezer beteg szerepel azokon a beteglistákon, amelyeket kapacitáshiány miatt vezetnek az intézmények.

A legtöbben, több mint 12 800-an szürkehályogműtétre várakoznak. A „toplista” második helyén a 11 476 térdprotézisre váró páciens szerepel. A harmadik leghosszabb várólista a csípőprotézis-műtétre várakozóké, amelyen 7400-an vannak.

Azt a NEAK sem tagadja, hogy a járvány utáni értékekhez képest folyamatosan csökkent ugyan a várakozók száma, de még mindig a járvány előttinek a duplája, 103 százalékkal magasabb. Korábban a NEAK főosztályvezetője úgy nyilatkozott, hogy a várakozók száma alapján legalább tízhavi elektív ellátás hiányzik a rendszerből. A tavalyi évhez hasonlóan idén is elindították a kiemelt várólista-csökkentési programot, aminek keretében többletfinanszírozást kapnak azok a szolgáltatók, amelyek a leterheltebb intézményektől betegeket vállalnak át.

Nyitókép (illusztráció): MTI/Czeglédi Zsolt