Jogszerűtlenül tároltak 83 tonna, akkugyártásból maradt veszélyes hulladékot
2023. április 5. 13:36
Az Átlátszó birtokába jutott határozat szerint a cégnek 3,2 millió forintos büntetést kellett fizetnie, amiért 83 tonna nehézfém-tartalmú hulladékot tárolt engedély nélkül Mocsán.
83 tonna mérgező hulladékot tároltak engedély nélkül Mocsán. A cég telephelyén a hulladék tárolására használt zsákokon nem tüntették fel az anyagok veszélyességét jelző kódot, több ki is volt szakadva, körülötte elektrolittal szennyezett csapadékvizet találtak – írja az Átlátszó a birtokába jutott hatósági határozat alapján.
A Komárom-Esztergom vármegyei község határában az Éltex Kft. működtetett hulladékfeldolgozót, mintegy 15 kilométerre a komáromi akkugyárától. A cég telephelyéről származó bűz feldühítette a helyieket, de tavaly szeptemberben egy lakossági fórumon ígéretet kaptak cégtől, hogy megszüntetik a kellemetlen szagokat.
A debreceni székhelyű Éltex Kft. a hazai hulladékgazdálkodás meghatározó szereplője: az ipari hulladékkezelésben az elsők között szerződött globális multikkal, 2021-ben mintegy 21,8 milliárd nettó árbevételt és 2 milliárd forint adózott eredményt ért el. A Válasz Online tavalyi cikke szerint a cég Tiborcz István üzleti köréhez sorolható.
Szabálytalanul tárolták, milliós bírság lett a vége
A zavaró szagok miatt az illetékes kormányhivatal megbírságolta a céget, erről azonban semmilyen információ nem volt elérhető a nyilvános adatok között. A lap viszont most közérdekű adatigénylés útján hozzájutott a dokumentumokhoz.
A határozat szerint a cégnek 3,2 millió forintos büntetést kellett fizetnie 83 tonna, akkumulátorgyártásból származó nehézfém-tartalmú hulladék engedély nélküli tárolása miatt.
Mint kiderült, a mérgező hulladékokat egy nyitott csarnokban, szabálytalanul tárolta a cég. Az akkumulátorok előkészítése során keletkezett hulladékot ráadásul átminősítették, így már a „nem veszélyes” anyagok kategóriájába tartozott.
A tárolózsákokon nem szerepelt az anyagok veszélyességét jelző kód sem, több ki volt szakadva, valamint a hulladékok körüli elektrolittal szennyezett csapadékvíz nyomaira bukkantak a hatóságok.
Az Átlátszó Mocsa község polgármesterét is felkereste, aki válaszában azt mondta, hogy megoldódtak a problémák: decemberben az alvállalkozó megszüntette tevékenységét a telephelyen, azóta nem panaszkodtak a kellemetlen szagokra.
Nyitóképünk illusztráció: Pixabay.com