4500 orvos hajlandó letétbe helyezni az önkéntes túlmunka szerződés felmondását – nyilatkozta az Orvosi Kamara elnöke
2023. február 8. 12:10
De sztrájkot nem terveznek.
„Nem azt mondjuk, hogy az ügyeleti szerződés rossz, hanem az alapellátás egyéb új szabályai orvos-, és ezzel betegellenesek, és ez a nyomásgyakorlás legkulturáltabb módja” – mondja Kincses Gyula, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) elnöke a hvg360-nak adott interjújában.
Kincses azt követően nyilakotkozott a portálnak, hogy a Magyar Orvosi Kamara szombaton döntött arról; felszólítja az alapellátó orvosokat, ne írják alá az ügyeleti feladatellátási szerződést, és/vagy a feladatellátási szerződéseik felmondását helyezzék letétbe az orvoskamara területi szervezetinél.
Ugyanígy, nem az önként vállalt túlmunkával van baj, de az önkéntes túlmunka tartja életben a rendszert, a kollegák ennek a felmondását teszik letétbe. De ez nem sztrájk, vagy a kötelező feladatok megtagadása, csupán az önkéntes feladatok felfüggesztése. De annyira sérülékeny a rendszer, hogy ez is érdemi zavart okozhat.
– mondta a MOK-elnök.
Kincses szerint a kormánynak látnia kell, hogy „a háziorvosi kar elöregedett, többségben vannak a 60 év felettiek. Korábban nem voltak kötelesek ügyelni, így érthetően ellenállást szül, ha rájuk akarnak erőltetni egy új rendszert, főleg úgy, hogy még nem is feltétlen a saját településükön ügyelnek, és folyamatosan változó szabályokhoz kell alkalmazkodni."
Hozzáteszi:
De ahogy mondtam, nem az ügyeleti szerződés a fő probléma, hanem a többi között az, hogy veszélybe került a praxis fenntartása.
Arra a kérdésre, hogy miért nem sztrájkolnak, Kincses azt válaszolta: azért nem, mert a sztrájk az orvosi léttel alapvetően ellentétes fogalom.
A MOK elnöke elmondta, az általuk végzett anonim felmérés szerint 4500 orvos lenne hajlandó letétbe helyezni az önkéntes túlmunka szerződésének felmondását.
„Az elnökség most fogalmazza meg a szöveget, ami kimegy az orvosoknak” – jegyezte meg.
Nyitókép: Lakatos Péter / MTI