Illegális kínai rendőrőrs működhetett Budapesten
2022. november 1. 7:44
Józsefvárosban és Kőbányán lehetett a két iroda, ezeket feltehetően Pekingből irányították.
Illegális kínai rendőrőrs működhetett Budapesten a Belügyminisztérium tudta nélkül – írta a hvg.hu egy Kínára szakosodott jogvédő civil szervezet tanulmányára hivatkozva.
A Safeguard Defenders szerint a közelmúltig
Budapesten (Józsefvárosban és Kőbányán) két helyen üzemelhetett olyan kínai „szolgáltató állomás”, amelyeket jogvédők a kínai rendőrség illegálisan kihelyezett irodájaként azonosítottak.
Négy kontinensen legalább harminc ilyen állomást lepleztek le, a Belügyminisztérium viszont nem tud a kínai rendőrség magyarországi jelenlétéről.
Ezek az állomások a Safeguard Defenders nyomozása szerint adminisztratív szolgáltatásokat nyújtanak, például a kínai diaszpóra tagjai meghosszabbíthatják a jogosítványukat, de ez csak amolyan fedőtevékenység, mert emellett titkos és illegális rendőri munkát is folytatnak.
A tanulmány szerint Hollandiában, Spanyolországban, Olaszországban, Nagy-Britanniában és 18 másik európai országban működnek ilyen félhivatalos irodák.
Tompos Márton, a Momentum politikusa megpróbált kapcsolatba lépni a két budapesti helyszín képviselőjével, de nem jár sikerrel,
a Belügyminisztériumtól pedig azt a választ kapta, hogy hivatalosan nem tudnak ilyen irodákról.
Kína először azzal az indokkal hozta létre ezeket a szolgáltató állomásokat, hogy mivel külföldön több olyan telekommunikációs csalás van, amelyben az elkövetők és az áldozatok is kínaiak, tulajdonképpen az áldozatoknak segítenek, míg az elkövetőket rábírják, hogy térjenek vissza Kínába. Működési módjuk az egész világon ugyanaz. A tisztviselők a WeChat segítségével kapcsolatot teremtenek a helyi kínai közösséggel, és a helyi rendőrségi szerveknél hatékonyabb adminisztratív szolgáltatásokat, valamint a csalások és egyéb bűncselekmények elleni védelmet kínálnak.
De sokkal inkább úgy tűnik, hogy Peking a valóban létező bűncselekmény-sorozatot csak ürügynek használja, hogy kiépítse ezt a hálózatot.
A hírszerzési forrásokból dolgozó Intelligence Online nevű szaklap értesülése szerint a külföldi rendőrségi hálózat Hszi Csin-ping kínai pártfőtitkár kezdeményezésére jött létre.
Nyitókép: Illusztráció – Fotó: Getty Images