Az önkormányzatnál becsülték meg az elárverezett ház értékét, amit a polgármester vett meg a tőle segítséget kérő család feje fölül
2022. augusztus 17. 9:02
Szakértők szerint ez összeférhetetlenségi kérdéseket vet fel.
Összeférhetetlenségi kérdéseket vet fel, hogy Béb polgármestere árverésen vásárolt meg egy lakott ingatlant. Mint ismert, a Veszprém megyei település vezetője ahelyett, hogy segített volna a falujabelieken, kihasználta a lehetőséget, hogy olcsón szerezzen még egy ingatlant magának.
A négygyerekes család házát Brunner Imre egyedüli licitálóként, hárommilió forintért vásárolta meg, majd kiköltözésre kényszerítette a lakókat. Augusztus végéig el kell hagyniuk a házat, most a szomszéd faluba költöznek a négygyermekes anyuka testvéréhez. A család teljesen ledöbbent, amikor meglátták, hogy a polgármester vásárolta meg a házukat, ráadásul úgy, hogy az árverés előtt még fel is keresték, hogy segítséget kérjenek tőle.
A polgármester lépése amellett, hogy erkölcsi szempontból aggályos, összeférhetetlenségi kérdéseket is felvet – írta meg a 24.hu.
A hárommilió forintos kikiáltási ár megállapításához ugyanis az önkormányzatnak is köze volt.
A végrehajtási törvény szerint a végrehajtó hat hónapnál nem régebbi adó- és értékbizonyítvány alapján állapítja meg az ingatlan becsértékét, az adó- és értékbizonyítványt pedig az illetékes önkormányzat jegyzője állítja ki, figyelmeztet cikkében a 24.hu.
Ezt a gyakorlatot megerősítette a lapnak az a pápai végrehajtói iroda, amely elárverezte a család házát, de a konkrét ügyről nem beszélhettek, mert arra nem jogosultak. A végrehajtó iroda munkatársa ismertette: a területileg illetékes önkormányzat becsüli meg a végrehajtásra kijelölt ingatlan értéket, amiről adó- és értékbizonyítványt állít ki. Ők ezt elküldik az adósnak és a végrehajtást kérőknek, akiknek 15 napjuk van kifogást tenni – ehhez azonban le kell tenni letétbe az igazságügyi szakértő díjának fedezetéül szolgáló összeget, ami egy komoly adósságokkal küzdő család esetében nem túl életszerű.
A lap korábban is megírta, hogy a hárommilió forintos becsérték és vételár alacsonynak tűnik a 80 négyzetméteres házért: az év elején egy nagyjából hasonló házat 13,9 millió forintért hirdettek az egyik ingatlanos portálon, annyi különbséggel, hogy ott a telek nagyobb volt.
Az ügyben akár bűncselekmény gyanúja is felmerülhet a portál szerint.
Molnár Noémi, az Utcajogász Egyesület jogásza szerint „a jegyző által kiállított adó- és értékbizonyítvány miatti érdekeltségre hivatkozással hivatali visszaélés miatt feljelentést tehetnek, hiszen a jegyző munkáltatója a polgármester”, de nehéz lenne bizonyítani, hogy a jogtalan előny célja már az árverés előtt megvolt.
Ligeti Miklós, a Transparency International jogi igazgatója pedig azt hangsúlyozta: ha feltűnő, jelentős eltérés van a becsérték és a piaci érték között, akkor bizonyítható az összejátszás. „Hárommillió forintos becsérték esetén a hatmillió forintot meg kell haladnia a piaci értéknek ahhoz, hogy ténylegesen felmerüljön a hivatali visszaélés, illetve csalás gyanúja”, mondta.
Nyitókép: Google Street View