A kormány a jelenlegi piaci áraknál is drágább energiadíjakat szabhat az átlagnál többet fogyasztó családokra
2022. július 20. 8:11
Rengeteg pénz ömölhet így be az államkasszába.
A kormányzat által közzétett számítások alapján éves szinten akár 1828 milliárd forinttal is javíthatja a költségvetést, ha az Orbán-kormány, ígéretéhez híven, az átlagon felüli lakossági energiafogyasztás díját piaci szintre emeli – becsülte a Népszava megkeresésére Pletser Tamás, az Erste olaj- és gázpiaci elemzője.
Pletser Tamás szerint az évi 3,3 milliárd köbméteres lakossági gázfogyasztásból körülbelül évi egymilliárd köbméter díja emelkedhet augusztus 1-től piaci szintre, bár a kormányinfón Gulyás Gergely és Németh Szilárd azt állították, hogy a változtatást csak a családok negyede érzi majd meg.
Az eseményen közölt számadatokból a szakértő arra következtet, hogy a kormány 913 forintos köbméterenkénti tőzsdei gázárból indul ki, a kettő szorzata alapján az állami MVM-hez egy év alatt 803 milliárd forint folyhat be. A villamos energia esetében a lakosság a 42 terawattóra (tWh) éves országos fogyasztás 29 százalékát, 12,2 tWh-t képviseli. A számarányokból szerinte kilowattóránként (kWh) 242 forintos piaci ár, a kettő szorzatából pedig 1025 milliárdos állami többletbevétel következik.
A lap hozzáteszi: a szakmai becslések nagy mértékben szórnak. Pletser Tamás korábban maga is 510 forint körüli tőzsdei gáz-, illetve 140 forintos piaci villamosenergia-árral számolt, amiből évi mintegy 650 milliárdos állami többletbevétel adódik. A piaci árú számlázás alapvető tisztázatlanságai miatt a szakértő a többletbevétel idei, 2022-es törtévre tehető mértékét egyelőre nem kívánta megbecsülni.
A kormányinfón elhangzottak alapján szerteágazó becslések látnak napvilágot. A Népszava számításai szerint a közzétett adatokból 748 forintos gáz- és 174 forintos piaci áramár adódik. A kabinet szerint az általuk közölt átlagszámlák gáz esetén havi 144 köbméter, áram esetén pedig havi 210 kWh fogyasztást takarnak. Ebből következően a kormány köbméterenként 110 forintos gáz-, illetve kWh-nként 36,9 forintos lakossági díjjal számol. Korábbi cikkünkben bemutattuk, hogyan ugorhatnak meg a családok rezsiköltségei és miért tűnik megalapozatlannak az átlag fogyasztás kormányzati meghatározása.
Holoda Attila energetikai szakértő a Reggeliben azt mondta: a rezsicsökkentés hazugság volt.
Nyitókép: Fischer Zoltán / Miniszterelnöki Sajtóiroda / MTI