Nyugdíjas férfi szállt be az unokázós csalásba, egymillió forinttal vertek át egy idős nőt
2022. február 1. 8:06
A 69 éves budapesti gyanúsított fuvarozta a pénzt. Pár tízezer forintos nyugdíj-kiegészítésért vállalta.
Egy 74 éves asszonyt vertek át az „unokázós csalók” módszerét követő bűnözők, akik egymillió forinttal károsították meg az idős nőt. A police.hu számolt be róla, hogy egy férfi hívta fel a nyugdíjast 2022. január 24-én délután, aki fiaként kérte azonnali segítségét. A telefonban egymást váltó hívók mindegyikének megvolt a kitalált mese szerep szerinti szövege. Egy másik hang ügyvédnek mondta magát és vázolta a megrémült asszonynak a történteket és fia szabadon bocsátásának feltételét.
A kitalált történet szerint az idős nő fia egy kábítószerrel teli csomagot akart feladni, amikor a rendőrök elfogták. Óvadék ellenében kerülhet ki, amelynek összege 3,5 és 6,5 millió forint között várható.
Az asszony közölte, csak 1 millió forintot tud összeszedni, válaszul egy magát ügyész-helyettesnek kiadó nő zavarta még jobban össze „csűrcsavaros” jogi mondatok felolvasásával, majd újfent az ál-ügyvéd vette át a szót, aki ideiglenesen elégségesnek ítélte a felajánlott összeget és sorolta az asszony teendőit.
Az idős nő mindent úgy tett, ahogyan kikötötték, nem sokkal később egy autó állt meg háza előtt, átadta a csomagot, a sofőr pedig elhajtott. Később elpanaszolta a vele történteket lányának, aki beszélt az állítólag bajba került testvérével. Mivel semmi hasonló nem történt vele, ezután tettek feljelentést.
A rendőrség egy nap alatt rábukkant az első gyanúsítottra, egy 69 éves budapesti nyugdíjasra, aki a pénzt átvevő sofőrként vett részt a csalásban.
A. István beismerte, nyugdíjának kiegészítéseként alkalmanként vállal fuvarokat. A csömöri út is ilyen volt, egy ismerőse kérésének eleget téve, néhány tízezer forintért teljesítette a megbízást. Állítása szerint fogalma sem volt, hogy bűnös úton szerzett pénzt szállított egy fővárosi címre, majd az utasítás szerint a csomagot kukák mögé rejtve hagyta ott.
A férfit a rendőrök őrizetbe vették és kezdeményezték letartóztatását. Az ügyészség egyetértett a személyi szabadság legszigorúbb korlátozására vonatkozó előterjesztéssel, és az indítványt a bíróság is támogatta, így A. István azóta letartóztatásba került.
A Pest Megyei Rendőr-főkapitányság felhívja a figyelmet, az ilyen és hasonló jellegű átverések csak akkor előzhetők meg, ha a hívott fél kellő bizalmatlansággal és fenntartással fogadja a hallottakat. Az évek alatt változott ugyan a csalók által használt „mese” szövege, az átverők híváskori létszáma, összetétele, az elkövetői szándék azonban állandó maradt: minél gyorsabban, minél nagyobb összeget kicsalni az együttérzést, a jóérzésű hiszékenységet, az aggodalmat kihasználva.
Nyitókép: police.hu