Tudomány-Tech

Minél butább valaki, annál nagyobb eséllyel lesz sztrókja

rtl.hurtl.hu

2024. június 28. 14:52

A tudósok megállapították, hogy az alacsonyabb mentális képességekkel rendelkező tinédzserek számára háromszoros a kockázata, hogy sztrók áldozatai lesznek 50 éves koruk előtt.

Az alacsonyabb mentális képességekkel rendelkező tinédzserek számára háromszoros az 50 éves koruk előtt bekövetkező sztrók kockázata, mint az átlagnépesség számára. Erre jutott egy tanulmány, amely a Journal of Epidemiology & Community Health nevű szaklapban jelent meg, és amelyet a Guardian szemlézett.

Ez ráadásul nem egy előzetes eredmény: számos különböző faktor és körülmény figyelembe vételével jutottak a kutatók arra, hogy a mentális képesség és a sztróknak való kitettség kapcsolatát komolyan kell venni. Ez főleg azért van így, mert az utóbbi években-évtizedekben jelentősen megnőtt a sztrókot szenvedő 50 éven alattiak száma. A lap felidézi: a túlélők felének akár élethosszig tartó testi vagy pszichológiai fogyatékossággal kell élniük.

Korábban már akadt néhány inkonzisztens eredmény, amely a gyerekkori koncentrációs, problémámegoldó és tanulási képességet kötötte össze több kardiovaszkuláris probléma megjelenésének magasabb valószínűségével. A mostani tanulmány azonban minden eddiginél több tesztalannyal zajlott: az izraeli Health Policy Research munkatársai 1,7 millió fiatal adatait vizsgáltak 25 év során, kezdve az állami iskolákban végzett vizsgálatoktól a seregben végzett kognitív teszteken át egészen az idősebb kori egészségügyi adatokig.

Az embereket három kategóriába osztották: 12 százalékukat „magas” mentális képességűnek nyilvánították fiatalkori adataik alapján, 70 százalékukat átlagosnak, 18 százalékukat pedig alacsonynak. A potenciálisan zavaró faktorok kiiktatása után kiderült, hogy az alacsony mentális képességűek számára két és félszeres a sztrók kockázata a magas képességűekhez képest, a közepes képességűeknél pedig 78 százalékkal magasabb.

Mivel egy megfigyelő tanulmányról volt szó, egyelőre nem lehet ok-okozati összefüggéseket felállítani, erre valószínűleg kisebb körben elvégzett, de mélyebb vizsgálatokra lesz szükség. Viszont a végkövetkeztetések közt azt írják: „A korai sztrók növekvő gyakoriságának fényében különösen nagy, a hagyományos kockázati tényezőkénél is komolyabb kutatásra van szükség, hogy megértsük ezt a kapcsolatot az alacsonyabb kognitív teljesítmény és a korai sztrók között”.

Nyitókép: Pixabay / rtl.hu szerkesztés

#Tudomány-Tech#sztrók#egészség#okos#buta#intelligencia#mentális#képesség#kockázat#tanulmány

Címlapról ajánljuk