30 éve küldték el a világ legelső SMS-ét – ön emlékszik még ezekre az őrült rövidítésekre?
2022. december 3. 7:54
Magyarországon 1995-ben, GSM-távirat néven jelent meg a szolgáltatás, ami teljesen megváltoztatta, ahogy ma egymással kommunikálunk. Az SMS őrületes népszerűségnek örvendett az ezredforduló környékén és után, az okostelefon megjelenése azonban betette neki a kaput. A népszerű rövidítésekben azonban máig velünk él.
Az SMS a Short Message Service rövidítése, magyarul annyit tesz: rövidüzenet-szolgáltatás. Rögtön az elején érdemes tisztázni, hogy itthon helytelenül terjedt el az SMS-t kapni vagy küldeni kifejezés, mivel a betűszó magának a szolgáltatásnak a neve, nem pedig az üzenetnek. Akárhogy is, az, hogy SMS-sel kommunikálunk egymással, a kilencvenes években csodának számított, az ezredfordulón természetesnek, ma viszont már ósdinak. Az SMS minden generációnak mást és mást jelent, de egy biztos: a 160 karakteres formátum alaposan rányomta a bélyegét az emberek közötti kommunikációra.
Boldog karácsonyt!
Az SMS-szolgáltatás eredetileg Matti Makkonen finn fejlesztőmérnök nevéhez fűződik, aki már 1984-ben megalkotta ezt a kifejezést. Makkonen eredeti elképzelése szerint a SMS-t nem hálózati kommunikációra, hanem kifejezetten személyes üzenetek közlésére fejlesztették volna ki. Az első SMS feladója végül nem a finn mérnök lett, hanem egy brit szakember, Neil Papworth, aki pontosan harminc éve, 1992. december 3-án a következő szavakat küldte el a főnökének, Richard Jarvisnak:
Merry Christmas
– azaz boldog karácsonyt. Papworth akkoriban mérnökként dolgozott a Vodafone-nál, és különböző üzenetküldési technológiák fejlesztésével és kivitelezésével foglalkozott. A rövid, kétszavas üzenetet nem követte üdvrivalgás, nem volt katarzis, a főnöke és a munkatársai nem értették, mire lehetne használni ezt a kétségkívül érdekes módszert a gyakorlatban.
Ebben az időben a mobiltelefonok még drágák és hatalmasak voltak, így nem is csoda, hogy nem terjedtek el egyhamar.
Papworth főnöke válaszolni sem tudott az üzenetre, mivel a készülékén nem voltak szövegbevitelre alkalmas nyomógombok. Az első SMS épp ezért nem is telefonon íródott, hanem Papworth számítógépén.
Az általunk ismert SMS-ezés csak egy évvel később, 1993-ban indulhatott el. Az első igazi, mobilról mobilra küldött SMS abban az évben kelt útra Riku Pihkonen, a finn Nokia mérnökgyakornokának készülékéről – olvasható az MTI évfordulós anyagában.
Az üzleti SMS-szolgáltatások is abban az évben indultak be a norvég Telenor, a svéd Telia, a brit BT Cellnet (ma O2) hálózatában, de ezek csak hálózati értesítéseket tartalmaztak, többnyire elmulasztott hívásokról. Az első kereskedelmi, személytől személynek küldhető SMS-szolgáltatást a finn Radiolinja tette lehetővé. Maga a technológia mellett fontos volt az is, hogy a piacon lassan elkezdtek terjedni a szövegírásra alkalmas nyomógombokkal ellátott készülékek. Az egyik ilyen legnépszerűbb készülék a Nokia 2010-es volt, amivel a világon először lehetett szöveges üzenetet küldeni és fogadni.
Az SMS-t népszerűségét tovább növelte a T9 néven ismert nyomógombos rendszer, aminek a segítségével gyorsabban és könnyebben lehetett szöveget írni a telefonon. Beszédes, a szolgáltatás elterjedését jól mutató adat, hogy míg 1995-ben egy mobiltelefonról a felhasználója átlagosan kéthavonta küldött egy üzenetet, addig 2001-re már több millió üzenetváltás történt a készülékek között egy hónap alatt.
Az SMS népszerűsége sokáig töretlennek tűnt, de az internet és a mobiltelefonok fejlődése alaposan betett a szolgáltatásnak. Az okostelefonok és a velük jövő alkalmazásdömping végleg betette a kaput az SMS-nek, ami nem halt meg teljesen, csak átalakult. Ma már a bankok, politikai pártok, közvéleménykutatók, telekommunikációs cégek kommunikálnak velünk SMS-en, nem pedig a szüleink vagy a barátaink.
Az SMS Magyarországon
Itthon először a Westel900 mobilszolgáltatónál lehetett SMS-ezni, 1995-ben vezették be a szolgáltatást, aminek először GSM-távirat volt a hazai megnevezése. Ez az elnevezés egyébként közelebb áll az SMS lényegéhez, mivel valóban arról van szó, hogy a szöveges üzenetek a GSM-technológia üresjáratát használják ki, hogy a küldő telefonjáról a fogadó készülékére kerüljenek. Az SMS alapját egyébként 1985-ben fejlesztették ki német-francia együttműködésben. Akárhogy is, az SMS-ezés itthon is rendkívül népszerű lett, a köztudatba és a köznyelvbe pedig valósággal beleégtek azok a ma már fura kifejezések, amikre anno azért kényszerültek rá a felhasználók, hogy a mondanivalójuk beleférjen abba a 160 karakterbe.
Visszatekintve már nehéz megállapítani, mik voltak a leggyakrabban használt rövidítések, de az biztos, hogy jó párat mi magunk is leírtunk már. Íme a legnépszerűbbek:
- .ban pontban
- .osan pontosan
- + meg
- +' még
- +?ni megkérdezni
- & és
- $ pénz
- $ sok pénz
- +y megy
- +6ó megható
- +elégel megelégel
- +oldás megoldás
- -zol hiányzol
- ||-os párhuzamos
- /c perc
- ^Let felelet
- -ve hiszM kötve hiszem
- *@lek szeretlek
- *intem szerintem
- 1általán egyáltalán
- 1edül egyedül
- 1előre (1Lőre) egyelőre
- 1éb egyéb
- 1idős egyidős
- 1ik egyik
- 1M egyetlenem
- 1Nes egyenes
- 1Nlő egyenlő
- 1Sít egyesít
- 1Sület egyesület
- 1x egyszer
- 1xüN egyszerűen
- 2sben kettesben
- 2ség kétség
- 3x-os háromszoros
- 4szemközt négyszemközt
- 4zet négyzet
- 5let ötlet
- 6ártalan határtalan
- 6ásos hatásos
- 7en héten
- 7vége hétvége
- ah ahogy
- aje igen, jó, szuper (az ah yeah!= óh, igen! angol kifejezésből)
- alQ alku
- am amúgy
- asszem azt hiszem
- b busz
- beo beosztott
- Bke béke
- bmeg buszmegálló
- Bna béna
- Brel bérel
- c6 chat
- c cola coca cola
- Cg cég
- cs csak
- csaQgy csakúgy
- d de
- de délelőtt
- dsc diszkó
- du délután
- e/ eper
- eccer egyszer
- emil e-mail
- emléxem emlékszem
- érint& érintés
- eü egészségügy
- felhív6lak? felhívhatlak?
- foQ fokú
- gazd gazdaság
- Gp gép
- grat! gratulálok!
- gratula! gratulálok!
- h hogy
- hi7etlN hihetetlen
- Hló háló
- hnap holnap
- Htha hátha
- Htra hátra
- Htul hátul
- Hzas házas
- Hzi házi
- hv? hogy vagy?
- I nagyi, nagymama
- infl infláció
- info információ
- ír6sz írhatsz
- Jg jég
- jLMe jelleme
- jo8 jó éjt
- k1 kegy
- kap6sz kaphatsz
- Kk oké
- köki köszönöm
- krstlk, hivj fl! kerestelek, hívj fel!
- kiBkül kibékül
- Kr kár
- Krtya kártya
- ktg költség
- KV kávé
- kv! kérek választ!
- Ldől eldől
- lécci légy szíves
- Lhagy elhagy
- LM elem
- Lm1 elmegy
- lszi légyszi
- Lv elv
- m mert
- m1 megy
- Mber ember
- MbR ember
- mind1 mindegy
- MiQlás Mikulás
- Mizu? Mi újság, mi történt?
- Mlék emlék
- MléxM emlékszem
- Mlít említ
- mond6om mondhatom
- mus? mizujs? mi újság?
- muxik működik
- naon nagyon
- nemtom nem tudom
- nigem nem tudom/talán
- nkm nekem
- nm nincs mit
- nM nem
- NRgia energia
- ph párhuzamos
- pill pillanat
- Pkség pékség
- Pnz pénz
- prg program
- pü pénzügy
- Qdarc kudarc
- QK kuka
- Qkac kukac
- Qlcs kulcs
- Qra kúra
- qss kuss
- Qt kút
- Qtat kutat
- Qtya kutya
- Rdő erdő
- RösN erősen
- skh semmi közöd hozzá
- smi semmi
- sM sem
- soxor sokszor
- Ső eső
- Ste este
- Sti esti
- szal szóval
- szentem szerintem
- szla számla
- szmbe eszembe
- szo szóval
- sztem szerintem
- sztlek szeretlek
- szvsz szerény véleményem szerint
- teccik tetszik
- Tl tél
- Tma téma
- tnap tegnap
- tom tudom
- tö+ tömeg
- Tr tér
- Ttel tétel
- ×etném szeretném
- x-os szoros
- v vagy
- valszeg valószínüleg
- vaQ vaku
- vasút_ vasútvonal
- Vd véd
- Vg vég
- Vgül végül
- vhány valahány
- vhol valahol
- vk! választ kérek!
- vLM velem
- vok vagyok
- vki valaki
- vmi valami
- Vr vér
Ezeknek a rövidítéseknek a jó részét kevesen vagy elvétve használták, viszont a vhol, a vok, vki és a vmi beépült a magyar írott köznyelvbe, így az SMS-ezés nyomai a mai napig itt vannak velünk. Az SMS-ezést egyébként is körbeveszi egy nosztalgikus hangulat, ami sokakban pozitív emlékeket ébreszt. A már említett első SMS-t például NFT-ként értékesítette a Vodafone pár éve, a történelmi üzenet nem kevesebb mint 132 ezer euróért, vagyis mostani árfolyamon majdnem 54 millió forintért kelt el.
Nyitókép: Pixabay