Sport

Megint itt vannak a gyanús kínaiak: Michael Phelps örökös eltiltással büntetné a doppingoló úszókat

rtl.hurtl.hu

2024. augusztus 6. 16:45

Ha pozitív a teszted, soha többé ne versenyezhess, ilyen egyszerű ez – jelentette ki a kínai doppingbotrány miatt a párizsi játékokon is aktuálissá vált kérdésről a véleményét a huszonháromszoros olimpiai bajnok korábbi úszó. A tokiói olimpia előtt megbukott, de aztán felmentett 23 kínai közül kilencen érmesek lettek Párizsban.

A párizsi olimpia előtt hozta nyilvánosságra a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) és a vizes sportokat tömörítő nemzetközi szervezet (World Aquatics), hogy évekkel ezelőtt, még a 2021-re halasztott tokiói játékokat megelőzően 23 kínai úszó szervezetében bukkantak a doppingszernek minősülő trimetazidin nyomaira. Az ügyben két furcsaságot is megjegyezhetünk: 

mindeddig nem tudtuk a doppingolás tényét sem, illetve hogy egyik nemzetközi szervezet sem büntette meg az érintetteket, elfogadták a kínaiak magyarázatát, miszerint szennyezett ételek eredményezték a pozitív teszteket.

Az ügy kipattanása után kisvártatva elmondta a véleményét a mellúszás egyik legnagyobb alakja, a világcsúcstartó brit Adam Peaty, szerinte az úszók nem egyenlő feltételek mellett versenyeznek. „Nem látom az értelmét annak a győzelemnek, amelyet nem becsületesen szereznek meg” – jelentette ki. Peaty után keményen beleszállt a tisztességtelen eszközökhöz nyúló úszókba a valaha volt legeredményesebb sportoló, a huszonnyolc olimpiai érmet, köztük huszonhárom aranyat szerző Michael Phelps.

Az amerikai legenda úgy véli, a huszonhárom megbukott kínait sem Tokióban, sem Párizsban, sem máshol nem szabadott volna engedni versenyezni.

Ha nem ugyanazokat a teszteket végzik el minden versenyzőn, azt óriási problémának tartom. Ez azt jelenti, hogy a sport nem igazságos, az esélyek nem egyenlőek

– mondta a 39 éves Phelps.

Minden idők legnagyobb úszója 2004 és 2016 között uralta a sportág több számát, és épp az eredményei miatt őt is rendszeresen támadták illetve sugallták, hogy a győzelmek és rekordok mögött más is lehet a háttérben. Ezekre a hangokra reagálva Phelps elmondta, pályafutása alatt minden héten többször is ellenőrizték, a 2008-as pekingi játékok előtt még nem kötelező teszteknek is alávetette magát, hogy elejét vegye a gyanúsítgatásoknak.

23 olimpiai aranyérmet nyertem, tisztán. Ezt meg lehet csinálni.


A baltimore-i extraklasszis az évek előrehaladtával egyre inkább fontosnak tartotta és tartja hangsúlyozni, hogy karrierje során végig tisztán versenyzett. Sőt, néhány héttel ezelőtt beszédet mondott a doppingellenes szervezetekről az Egyesült Államos Kongresszusa előtt, ebben az illegális szerek elleni harc módszereit idejétmúltnak nevezte és reformot sürgetett.

 

Ha pozitív a teszted, soha többé ne versenyezhess. Szívszorító látni, hogy versenyzők évekig tisztességesen készülnek egy-egy olimpiára, hogy aztán ott néhány csaló semmissé tegye ezt a munkát. Ez így nincs rendben. Harcolok ellene, és harcolni is fogok.


 – jelentette ki Michael Phelps.

A párizsi olimpián a 100 méteres gyorsúszás döntőjében Németh Nándor negyedik lett, egy századmásodperccel lecsúszva a dobogóról. A számot a kínai Pan Csan-lö több mint egy másodperces előnnyel, elképesztő világcsúccsal nyerte, négy tizedmásodperccel megdöntve saját korábbi rekordját. A verseny után az úszósport több jeles képviselője, edzők és szakemberek is kétségüknek adtak hangot a győztes „tisztasága” kapcsán.

Nyitókép: Getty Images/Nathan Howard

#Sport#michael phelps#olimpia#párizs 2024#dopping#úszás