Mi történik most Ferenc pápa temetése után? Íme a menetrend!

rtl.hurtl.hu

2025. április 28. 11:05

Mi következik Ferenc pápa temetése után? Felfedjük a gyászidőszak eseményeit, a konklávé időpontját és a lehetséges utódok nevét.

Mi vár a katolikus egyházra Ferenc pápa temetése után?

Ferenc pápát tegnap, április 26-án helyezték örök nyugalomra a Santa Maria Maggiore-bazilikában, végakaratának megfelelően. A Szent Péter téren tartott temetési szertartáson több mint 250 ezer gyászoló vett részt, hogy búcsút vegyen a 88 éves korában elhunyt egyházfőtől.

Mi történik most Ferenc pápa temetése után? Íme a menetrend!
Gyászolók mécseseket gyújtanak Ferenc pápa képénél a Buenos Aires-i katedrális előtt 2025. április 26-án. Az argentin származású egyházfőt, aki 13 évig vezette a katolikus egyházat, április 21-én, 88 éves korában érte a halál. Forrás: GettyImages

De mi következik most a katolikus egyház életében?

Kilencnapos gyászidőszak: a novemdiales

A temetést kilencnapos gyászidőszak, a novemdiales követi. Ez idő alatt minden nap gyászmisét tartanak Ferenc pápa emlékére. A hagyomány szerint ez nemcsak a búcsúzás ideje, hanem lelki felkészülés is az egyház számára a következő vezető megválasztására.

Mi történik most Ferenc pápa temetése után? Íme a menetrend!
Egy nő Ferenc pápa képét tartja a Buenos Aires-i katedrális előtti megemlékező misén 2025. április 26-án. A 88 éves korában elhunyt egyházfőt egyszerű fakoporsóban helyezik végső nyugalomra Rómában. Forrás: GettyImages

Sede vacante: megüresedett Apostoli Szék

Ferenc pápa halálával hivatalosan megkezdődött a "sede vacante", vagyis az Apostoli Szék megüresedésének időszaka. Ezalatt a Vatikán irányítását a bíborosi kollégium veszi át, élén a Camerlengóval, jelen esetben Kevin Farrell bíborossal. Ő felel az átmeneti időszak zavartalan lebonyolításáért és az új pápa választásának előkészítéséért.

Közeleg a konklávé

A pápa megválasztására szolgáló konklávé várhatóan május 5. és 10. között veszi kezdetét a Sixtus-kápolnában. 

A jelenlegi szabályok szerint 135, nyolcvan év alatti bíboros szavazhat majd titkos szavazáson az új egyházfő személyéről. 

A hagyományos eljárás része a füstjelzés is: fekete füst jelzi a sikertelen, fehér füst a sikeres szavazást.

Kik lehetnek Ferenc pápa utódai?

Ferenc pápa pápontifikátusa során sok bíborost nevezett ki, így nagy hatással volt a jövendőbeli pápa kilétére. A lehetséges jelöltek között gyakran emlegetik Pietro Parolin vatikáni államtitkárt, Matteo Zuppi bolognai érseket és Luis Antonio Tagle filippínó bíborost. Érdekesség, hogy a nemzetközi sajtóban Erdő Péter magyar bíboros neve is felmerült a lehetséges utódok között.

Egy megosztott egyház és az előttálló kihívások

Ferenc pápa reformjai, különösen a szexuális visszaélések elleni fellépése és a marginalizált csoportok támogatása, sok hívet inspirált, másokat megosztott. Az új pápának nemcsak a megkezdett reformok folytatásáról kell döntenie, hanem az egyház belső egységének megerősítéséről is.

A világ várakozással figyeli, hogy a katolikus egyház milyen irányt vesz Ferenc pápa halála után, és ki lesz az, aki a XXI. század kihívásai között vezeti majd az egyházat. Kövesd az rtl.hu-t, minden fejleményről beszámolunk!