27 bizarr és mégis imádnivaló épület a vidéki Amerika poros országútjai mellől
2024. szeptember 5. 19:25
Csuka alakú drive-in étterem, bálna formájú autómosó, articsóka-étterem, cipőbe bújtatott cipészet vagy egy szimpla, malac alakú bódé. Aki élvezettel nézegeti a vidéki Amerika bohókás épületeit, annak tetszeni fog a Kongresszusi Könyvtár által nemrég közkincssé tett csaknem 12 ezer fotó. Az alábbiakban szűk válogatást közlünk belőlük, kedvenc mulatságos épületeinket bemutatva.
Korábban közzétettünk már egy képgalériát 17 olyan meghökkentő épületről, amiket lehet, hogy nem tartanak sokra a legmenőbb építészirodák, lenyűgöző játékosságukkal mégis megragadják a figyelmet. A formabontó vagy inkább formautánzó gyorséttermek, lakóházak, benzinkutak leginkább az Egyesült Államokban nőttek gombamód ki a földből a 20. században, és ennek a keresetlen lakossági építészeti műfajnak egyik legszorgalmasabb dokumentálója, krónikása John Margolies fotográfus és építészkritikus volt.
Az USA államait összekötő utak mentén épült motelek, büfék, kávézók, éttermek, benzinkutak, boltok csodálatos világát megörökítő Margolies több ezer színes fotót készített 2016-ban bekövetkezett haláláig, négy évtizedes munkássága alatt összeállt hagyatékát pedig nemrég megvásárolta a Kongresszusi Könyvtár. A legnagyobb amerikai közgyűjtemény most közzétette és a szerzői jogi korlátozásokat megszüntetve szabadon felhasználhatóvá tette Margolies csaknem 12 ezer fényképét, amikből az alábbiakban kisebb válogatást közlünk.
Margolies 35 mm-es filmre készült vibráló fotói megőrzik az utókornak azokat a figyelemfelkeltő céllal tervezett, sokszor bohókás, esetlen, máskor egészen jól sikerült épületeket, amiknek a sorsa többnyire az enyészet pár évtized múltán. Néhányuk szerencsére túléli a funkcióváltást: szerencsés esetben városképi jelentőségű elemnek nyilvánítják, és helyi, esetleg nemzeti védettséget kap.