Kultúra

A Hootersből Hollywood csúcsára – 30 érdekesség a ma 50 éves Amy Adams-ről

rtl.hurtl.hu

2024. augusztus 20. 8:56

Hatszor jelölték Oscar-díjra, de biztosan nem áll meg ennyinél, jövőre például Mundruczó Kornél filmjében drámázik, amiért simán kinéz egy hetedik jelölés. Amy Adams szerényen indult, volt felszolgáló a Hootersben és kisegítő a Gapben, játszott vacsoraszínházban és jó darabig tévésorozatok epizódszerepeiből élt. Mára majdnem mindent elért Hollywoodban – Amy Adams ezen a napon ünnepli az 50. születésnapját.

  • A kis Amy jó darabig a katonaapák gyermekeinek tipikus életét élte, vagyis a korai évek a katonabázisról katonabázisra való költözés jegyében teltek.
  • Bár a pénz nem vetette fel az Adams famíliát, a szegénység nem szegte előadói kedvüket: gyakoriak voltak a családi előadások, és ez alatt nem holmi tányértörős családi drámák értendők, hanem a papa vagy a mama által írt jelenetek, amelyekben a teljes gyereksereg – Amy és hat testvére – szerepelt.
  • Amy-t 10 éves koráig mormonként nevelték, a szülei válásával azonban elhagyta az egyházat.
  • A gyerekek az anyával maradtak, az anya pedig rákapott a testépítésre, amit meglehetősen magas szinten művelt.
  • Amy 18 évesen befejezettnek tekintette iskolai tanulmányait és végérvényesen az előadóművészet felé fordult.
A Hooters-ből Hollywood csúcsára – 30 érdekesség a ma 50 éves Amy Adams-ről
Amy Adams és Clint Eastwood 2017-ben Fotó: Michael Kovac/Getty Images for AFI
  • A világot jelentő deszkák felé a zenés színház felől közelített, a kezdeti musical-fellépések, például egy önkéntesként vállalt szerep az Annie-ben, bár tapasztalatszerzésnek jók voltak, megélhetésnek aligha.
  • Ezekben az időkben Amy egy Gap boltban segített eligazodni a kuncsaftoknak.
  • A megélhetés nagy úr, Amy pedig elszegődött pincérnőnek egy Hootersbe, vagyis egy olyan étterembe, amely nem annyira az étlapon szereplő fogásaival, mint inkább a telt keblű kiszolgálóival tett szert – mai erkölcsi normáink szerint mindenképpen megkérdőjelezhető – népszerűségre.
  • A Hooters-meló nem tartott sokáig: amint összejött a pénz egy használt autóra, Amy lépett.
  • 20 évesen pedig már táncosként kereste a kenyerét, félő azonban, hogy teljesítményét, amelyre már e korai éveken is minden bizonnyal a mély átélés volt jellemző, elhomályosították a produkció során felszolgált húsok és körítések. Az ifjú színésznő ugyanis nem a Broadway vagy a West End valamelyik patinás színházában kezdte a pályáját, hanem egy olyan műintézményben, amely minden tekintetben kimerítette a vacsoraszínház fogalmát.
  • Amy egyebek mellett az A Chorus Line, vagyis A tánckar vacsoraszínházi verziójában lépett fel, ami azt jelentette, hogy a színpadra lépés előtt eleget kellett tennie felszolgálói kötelezettségeinek.
  • A vacsoraszínházi előadók sorsa távolról sem leányálom, ebből a korszakából nem annyira a szerepek, mint inkább az izomhúzódások maradtak emlékezetesek a színésznő számára.  
  • Első filmszerepét is egy izomhúzódásnak köszönhette: kényszerpihenője alatt jelentkezett a Szépségtépő verseny (Drop Dead Gorgeous) című fekete komédia egyik kis szerepére. A kisvárosi szépségversenyek világában játszódó szatíra tele volt nagy nevekkel: Amy közelről láthatta Kirsten Dunst-t, Denise Richards-t, Ellen Barkint sőt Kirstie Alley-t is.
  • Hogy kit játszott legelső filmjében a ma már hat Oscar-jelölésen átesett színésznő? A pályakezdéséről szóló cikkek első filmszerepét a „könnyen kapható pomponlány” szókapcsolattal szokták udvariasan körülírni.
  • Amy átlépte ezzel Hollywood küszöbét, maga mögött hagyta a vacsoraszínházat és 1999-ben Los Angelesbe helyezte át székhelyét, de eleinte tartott tőle, hogy a skatulyákban gondolkodó szereposztók csupán a gonoszkodó és könnyűvérű pomponlányokat fogják látni benne.
  • Hollywoodi tartózkodásának első öt éve úgy telt, mint az a nagykönyvben meg van írva a „kezdő vagyok a filmiparban” fejezetcím alatt: egy-egy epizódnyi sorozatszereppel.
  • Aki kíváncsi a hollywoodi túlélés és megkapaszkodás e korai epizódjaira, a Buffy, a vámpírok rémében, a Smallville-ben, vagy Az elnök embereiben keresse a színésznőt.
  • És akkor jött Spielberg, és ha jön Spielberg, joggal hihetnénk, hogy Amy Adams egy csapásra magasabb osztályba lépett, ám hiába került be a Kapj el, ha tudsz szereplőgárdájába, hiába volt csókjelenete Leonardo DiCaprióval, sem Spielberg, sem a csók nem hozta meg a kívánt hatást: Amy még egy darabig a fel nem fedezett tehetségek táborát erősítette.
  • Mint tudjuk, a baj nem jár egyedül, és amikor már úgy tűnt, Amy nyugodtan hátradőlhet, mert kifogott egy nagyobb szerepet a Dr. Vegas című sorozatban, hamarosan ismét munka nélkül találta magát: néhány epizód elteltével kitették a Rob Lowe nevével fémjelzett sorozatból. Némi elégtételül szolgálhatott, hogy a Dr. Vegas sem bizonyult hosszú életűnek: egy évad után elkaszálták az egész sorozatot.
  • Ami ezután következett, a mai napig is tart, és úgy hívják: Amy Adams felemelkedése és tündöklése.
  • Az első Oscar-jelölés: DiCaprio csókjával és egy tévés kirúgással a háta mögött Amy Adams, a harmincat épphogy betöltve, olyat tett, mint még soha: szerepet vállalt egy igazi független filmben, az amerikai kisvárosi élet csodabogarait nagy együttérzéssel bemutató Junebugban. Ez lett az a film, és nem Spielbergé, ami meghozta az áttörést: a nagyon naiv, nagyon beszédes és nagyon terhes Ashey szerepéért a legjobb női mellékszereplő Oscarjára jelölték.
  • A második Oscar-jelölés: a Junebug után Amy Adams elnyerte a „Hollywood ügyeletes üdvöskéje” státuszt, amellyel legalább annyian eltékozolták már, mint amennyien élni tudtak vele. 
  • Hollywood kedveli a tehetséget, de még jobban kedveli a nyereséget termelő tehetséget, és Adams ebben a versenyszámban is helytállt: mire megkapta második Oscar-jelölését a Kétely című, színésznagyságokkal (Merly Streep, Philip Seymour Hoffman) teli presztízsdrámáért, már mögötte volt a pénztáraknál is népszerű zenés meskete, a Bűbáj is.
  • A harmadik Oscar-jelölés: A harcos a jobb bokszolófilmek közé tartozik, Christian Bale el is nyerte a legjobb férfi mellékszereplő Oscarját, a tűzről pattant bokszolóbarátnőt játszó Adams alakítását pedig egy jelöléssel ismerték el.
  • A negyedik Oscar-jelölés: 2012-ben mutatták be a The Master című filmet, amiről az a hír járta, hogy a benne szereplő szektavezért a rendező-forgatókönyvíró PT Anderson a szcientológia alapítójáról, L. Ron Hubbardról mintázott. Meglehet, valóban így történt, Philip Seymour Hoffman szektavezérébe sokan a Szcientológia alapítóját látták bele, a második világháborúból épp csak kilábaló Amerikában játszódó film erejét azonban nem ez adta, hanem például Hoffman, Joaquin Phoenix és a szektafeleséget játszó Adams alakítása. Járt is mindhármuknak egy-egy jelölés.
  • Az ötödik Oscar-jelölés: David O. Russell már A harcosban is remekül tudott együtt dolgozni Christian Bale-lel és Amy Adams-szel, és hasonlóan gyümölcsözőnek bizonyult következő közös filmjük, az Amerikai botrány is. Az egy négyzetméterre jutó sztárok száma igen magas volt Russell filmjében, Bale és Adams mellett Jennifer Lawrence, Bradley Cooper, Jeremy Renner és Louis C.K. is helyet kapott a minden túlzás nélkül szupercsapatnak nevezhető gárdában. Az eredmény élvezhető volt, ha nem is emlékezetes, ami sajnos nem mondható el Russell legutóbbi sztárfelvonulásáról, az első percétől az utolsóig irritáló Amszterdamról. Adams az utóbbiból nem kis szerencséjére kimaradt.
  • A hatodik Oscar-jelölés: Az alelnökben Adams ismét Bale-lel került össze. A színész jelentős hízással készült, hogy eljátszhassa Dick Cheney-t, Adams-nek ilyen drámai átalakulásra nem volt szüksége az alelnökfeleség szerepére. Ha valakiben csak Bale testtömeggyarapodása maradt meg a filmből és az a nem túl eredeti üzenet, hogy a politika egy rendkívül mocskos szakma, az ne magát hibáztassa: Az alelnök mintha csak az Oscarokat odaítélő Amerikai Filmakadémia szavazóinak készült volna, akik imádják ez effajta „fontos” és fontoskodó filmeket.
  • Mindeközben Adams sok minden mást is kipipált: volt Superman barátnője, megpróbálta nyelvészként megérteni Denis Villeneuve űrlényeit (Érkezés), szerepelt a Bűbáj kevésbé bűbájos folytatásában, játszott Clint Eastwooddal (Az utolsó csavar), forgatott Tim Burtonnel (Nagy szemek) és főszerepelt míves minisorozatban (Éles tárgyak).
  • A Hillbilly Elegy című filmben (ami nálunk a szörnyű „Vidéki ballada az amerikai álomról” címet kapta) eljátszotta JD Vance édesanyját, amikor még senki sem sejthette, hogy JD Vance egyszer majd Trump alelnökjelöltje lesz.  
  • Ami a díjakat illeti, nem túl életszerű, hogy az Oscar-jelölések száma megállt volna hatnál, és az sem kizárt, hogy a hetedikhez maga Mundruczó Kornél fogja hozzásegíteni a nagyszerű színésznőt. Mundruczó első amerikai filmjében, a Pieces of a Woman-ben Vanessa Kirby alakított nagyot, kapott is érte egy jelölést, jövőre pedig jön a magyar rendező újabb amerikai munkája, az At the Sea, amelyben Adams egy rehabról hazaköltöző nőt játszik.

Nyitókép:  Axelle/Bauer-Griffin/FilmMagic

#Kultúra#amy adams#junebug#oscar-jelölés#mundruczó kornél#hollywood#christian bale#ma

Címlapról ajánljuk