Rátóti Zoltán: Az SZFE előző vezetésének az egyoldalú világnézeti nevelés volt fontos
2022. február 1. 8:48
Szerinte ezt az is bizonyítja, mint hogy a jobboldalhoz köthető művészek nem kaptak tanári pozíciókat.
Hétfőn vette át a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) rektori megbízását Áder János köztársasági elnöktől Rátóti Zoltán Jászai-díjas, érdemes és kiváló művész, ennek apropóján adott interjút a Magyar Nemzetnek.
Rátóti Zoltán szerint az SZFE előző vezetésének az egyoldalú világnézeti nevelés volt fontos. Szerinte ezt mi sem bizonyítja jobban, mint hogy a jobboldalhoz köthető művészek nem kaptak tanári pozíciókat.
Valamint emlékszünk, hogy az SZFE-botrányban megnyilvánuló hallgatók komoly „előnevelésben” részesültek, mindegyikük a kormányt és a kormány politikáját támadta. Ezt a befolyásolást nem tartom megfelelőnek
– fogalmazott.
Arról is beszélt, hogy számára Huszti Péter rektorsága volt olyan időszak 1994 és 2001 között, amikor kiszélesedtek a külföldi egyetemekkel történő együttműködések. A falakon kívül is érezhető pezsgés jellemezte az egyetemet, tette hozzá.
Arról is beszélt, hogy az egyetemen egyenrangúak lesznek a szakok, ezért a színházi és a filmes képzést saját rektorhelyettesek felügyelik. A rektornak az irányokat kell meghatároznia, szervezőelvet képviselni.
„Minden támadás ellenére az egyetem rendkívül népszerű, idén is többszörös túljelentkezésre számítunk. Először vettünk részt az Educatio Nemzetközi Oktatási Szakkiállításon, ahol az érdeklődés bizonyította, nem sikerült megtépázni az egyetem nimbuszát. Mára pedig egy olyan, európai szintű intézménybe felvételizhetnek a hallgatók, ahol felújított termek, százmilliókból megújult eszközpark és elismert művészekből álló oktatói kar várja a tehetségeket. A közös nevező a tehetség kell hogy legyen, e mentén kell tudni elfogadnunk egymást” – fogalmazott Rátóti Zoltán.
Nyitókép: Áder János köztársasági elnök a Színház-és Filmművészeti Egyetem Egyetem rektorává nevezi ki Rátóti Zoltán István egyetemi docenst a Sándor-palotában 2022. január 31-én. Mellettük Sulyok Tamás, az Alkotmánybíróság elnöke és Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter. – Fotó: Bruzák Noémi / MTI